Share

سازمان ملل از واکنش انتقادآمیز طالبان به گزارش این سازمان در مورد نقش این گروه در تلفات غیرنظامیان، استقبال کرده و خواستار مذاکره با این گروه شده است.

 

هفته پیش سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۲، دو هزار و ۷۵۴ غیرنظامی در افغانستان کشته و چهار هزار و ۸۰۵ تن نیز زخمی شده‌اند که شورشیان (طالبان) مسئول ۸۱ درصد آن بوده‌اند.

 

در این گزارش اما گفته شده بود که برای نخستین بار طی شش سال گذشته شمار تلفات غیرنظامیان با کاهش ۱۲ درصدی مواجه بوده است.

 

کم شدن تعداد حمله‌های انتحاری طالبان و درگیری‌های زمینی و همچنان محدود شدن عملیات هوایی از دلایل کاهش تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۲ خوانده شده بود.

 

هیئت معاونت سیاسی سازمان ملل برای افغانستان تأکید کرده است که این اداره از پیشنهاد طالبان در راستای مسائل حقوق بشری استقبال می‌کند و این کار را به نفع مردم افغانستان می‌داند

اما طالبان در واکنش به این گزارش، نامه‌ای سرگشاده منتشر کردند و با طرح پرسش‌هایی آن را جانبدارانه خوانده‌اند و گفته‌اند که برای تهیه این گزارش با این گروه تماس گرفته نشده است.

 

در همین راستا، هیئت معاونت سیاسی سازمان ملل (یوناما) روز یکشنبه در اطلاعیه‌ای تأیید کرد که نامه طالبان را دریافت کرده است.

 

یوناما گفته است که در گزارش تفصیلی این سازمان به پرسش‌های طالبان پاسخ داده شده است.

 

اما هیئت معاونت سیاسی سازمان ملل برای افغانستان تأکید کرده است که این اداره از پیشنهاد طالبان در راستای مسائل حقوق بشری استقبال می‌کند و این کار را به نفع مردم افغانستان می‌داند.

 

 

Share