Share

مذاکرات شش قدرت جهانی و جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور بدون دستیابی به پیشروی محسوس در آلماتی قزاقستان پایان یافت اما دو طرف برای دور جدید مذاکرات در ماه‌های مارس و آوریل توافق کردند.

 

به گزارش منابع خبری، امروز چهارشنبه نهم اسفندماه گزارش داد، جمهوری اسلامی ایران در بیانیه خود به‌مناسبت پایان این مذاکرات دو روزه را "گام مثبت" ارزیابی نموده و اظهار امیدواری کرده است که این گفت‌وگوها با "رویکردی سازنده و برداشته شدن گام‌های متقابل تکمیل شود."

 

ایران در بیانیه خود افزوده است شش ماه پیش در مسکو "طرح جامعی" را برای گفت‌وگوها ارائه کرده که پنج محور داشته است و روز گذشته نیز گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) پیشنهاداتی ارائه نمود که به گفته جمهوری اسلامی " ناظر به برخی محورهای طرح پیشنهادی" ایران بوده است.

 

جزئیات این طرح‌ها و پیشنهادات در بیانیه جمهوری اسلامی ذکر نشده است اما گفته شده که "پاسخ مطرح شده نسبت به آنچه در قبل مطرح می‌شد واقع بینانه‌تر بود و سعی شده بود که در برخی موارد به دیدگاه‌های ایران نزدیک شود.

 

رویترز امروز به‌نقل از یکی از مسئولان هیئت نمایندگی آمریکا نوشته است هیچ‌گونه از تحریم‌ها علیه ایران کنار گذاشته نخواهند شد

ایران این موضوع را مثبت ارزیابی کرده است.

 

در این بیانیه آمده است که قرار است در تاریخ ۲۸ اسفند (۱۸ مارس) جلسه کارشناسی در شهر استانبول و در تاریخ ۱۶ و ۱۷ فروردین ۱۳۹۲ (پنجم و ششم آوریل) مذاکره با گروه ۱+۵ در شهر آلماتی برگزار شود.

 

مذاکرات دو روز اخیر پس از هشت ماه وقفه صورت گرفت.

 

پیشتر منابع دیپلماتیک گفته بودند اگر ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیورم را متوقف کند، غرب حاضر است در این دور مذاکرات پیشنهاد لغو تحریم طلا و فلزات گران‌بها را به ایران بدهند. این پیشنهاد با استقبال ایران مواجه نشد.

 

همچنین آمریکا اعلام کرد در صورتی که ایران برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای‌اش گام‌هایی بردارد، غرب نیز تحریم‌ها علیه ایران را کاهش می‌دهد.

 

روز گذشته نیز خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از منابع دیپلماتیک نزدیک به گروه ۱+۵ نوشت این گروه در مذاکرات آلماتی پیشنهاد می‌دهد که در صورت توقف غنی‌سازی ٢٠ درصدی اورانیوم و تعطیل شدن تأسیسات غنی‌سازی فردو، برخی تحریم‌‌های اعمال‌شده علیه ایران لغو خواهد شد.

 

این در حالی است که رویترز امروز به‌نقل از یکی از مسئولان هیئت نمایندگی آمریکا نوشته است هیچ‌گونه از تحریم‌ها علیه ایران کنار گذاشته نخواهند شد.

 

سعید جلیلی: تولید سوخت ۲۰ درصد برای تامین نیازهای جمهوری اسلامی ایران حق مسلم ماست که طبق ان‌.پی‌.تی این حق به ما داده شده است که این کار را انجام دهیم

در همین حال سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مسئول هیئت مذاکره‌کننده ایران امروز در نشست رسانه‌ای خود درباره مذاکرات دو روز اخیر گفت: "تولید سوخت ۲۰ درصد برای تامین نیازهای جمهوری اسلامی ایران حق مسلم ماست که طبق ان‌.پی‌.تی این حق به ما داده شده است که این کار را انجام دهیم."

 

وی در مورد امکان این‌که ایران سایت فردو را تعطیل کند، گفت: "سایت فردو یک سایت قانونی و کاملا شناخته‌شده برای آژانس است و زیر نظر آژانس کار می‌کند. آژانس فعالیت‌های آن را بررسی می‌کند و کاملا طبق ضوابط آژانس فعالیت‌هایش را انجام می‌دهد و بسته شدن آن هیچ توجیهی ندارد."

 

جلیلی افزود درخواست تعطیلی سایت فردو از سوی گروه ۱+۵ نیز مطرح نشده است.

 

وجود سایت فردو که در نزدیکی قم و در اعماق کوه‌ها قرار دارد و ایران در این سایت غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را انجام می‌دهد؛ در سال ۲۰۰۹ فاش شد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون چندین بار خواهان توقف غنی‌سازی در سایت فردو شده اما ایران می‌گوید نیروگاه فردو را تعطیل نخواهد کرد.

 

غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران اصلی‌ترین موضوع مورد اختلاف جمهوری اسلامی و کشورهای غربی است. 

 

کشورهای غربی و اسرائیل، ایران را متهم می‌کنند که تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را صلح‌آمیز می‌نامد در راه دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند، اما ایران این اتهام را رد می‌کند.

 

 

Share