Share

بان کی ‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در دیدار با علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران گفت تهران باید در مورد برنامه هسته‌ای‌اش، اعتماد بین‌المللی را به‌دست آورد.

 

به گزارش رویترز، بان کی‌ مون در این دیدار که روز چهارشنبه ۹ اسفند انجام شد، از توافق ایران و گروه ۱+۵ برای ادامه یافتن مذاکرات هسته‌ای در آینده استقبال کرد.

 

دور تازه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ شامل کشورهای آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هشتم و ۹ اسفند در قزاقستان برگزار شد.

 

طرفین در پایان این مذاکرات توافق کردند که گفت‌وگوها را مارس و آوریل سال جاری میلادی ادامه دهند.

 

جمهوری اسلامی ایران در بیانیه خود این مذاکرات دو روزه را "گام مثبت" ارزیابی نموده و اظهار امیدواری کرده است این گفت‌وگوها با "رویکردی سازنده و برداشته شدن گام‌های متقابل تکمیل شود."

 

محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: این دور از مذاکره هیچ خروجی نداشته است

اما محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است: "این دور از مذاکره هیچ خروجی نداشته است."

 

به گفته وی "رویکرد ۱+۵ نشان می‌دهد که از قبل هیچ رویکردی برای حل مسئله هسته‌ای ایران از راه گفت‌وگو وجود نداشته است و آن‌ها صرفا می‌خواهند که پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از طریق شورای امنیت پیگیری شود."

 

آصفری افزود: "پیشنهاد ایران این است که اگر آن‌ها توقع توقف غنی‌سازی را دارند، باید ضمن لغو تحریم‌های یک‌جانبه، سوخت رآکتورهای تهران را تأمین کنند."

 

غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران اصلی‌ترین موضوع مورد اختلاف جمهوری اسلامی و کشورهای غربی است.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون چندین بار خواهان توقف غنی‌سازی در سایت فردو شده اما ایران می‌گوید نیروگاه فردو را تعطیل نخواهد کرد.

 

گروه ۱+۵ نیز در این دور از مذاکرات هسته‌ای به ایران پیشنهاد کرد غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو را متوقف کند تا در ازای آن بخشی از تحریم‌ها علیه این کشور لغو شد.

 

اما سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و سرپرست گروه مذاکره‌کننده این کشور روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت: "تولید سوخت ۲۰ درصد برای تأمین نیازهای جمهوری اسلامی ایران حق مسلم ماست که طبق ان‌.پی‌.تی این حق به ما داده شده است که این کار را انجام دهیم."

 

وی در مورد امکان این‌که ایران سایت فردو را تعطیل کند، گفت: "سایت فردو یک سایت قانونی و کاملا شناخته‌شده برای آژانس است و زیر نظر آژانس کار می‌کند. آژانس فعالیت‌های آن را بررسی می‌کند و کاملا طبق ضوابط آژانس فعالیت‌هایش را انجام می‌دهد و بسته شدن آن هیچ توجیهی ندارد."

 

جلیلی افزود درخواست تعطیلی سایت فردو از سوی گروه ۱+۵ نیز مطرح نشده است.

 

کشورهای غربی و اسرائیل، ایران را متهم می‌کنند که تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را صلح‌آمیز می‌نامد در راه دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند، اما ایران این اتهام را رد می‌کند.

 

 

Share