Share

استیون اسپیلبرگ، فیلمساز معروف آمریکایی، ریاست هیئت داوران شصت‌وششمین دوره جشنواره فیلم کن را بر عهده گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسپیلبرگ به‌عنوان رئیس هیئت داوران این جشنواره معتبر که از ۱۵ تا ۲۶ ماه مه (۲۵ اردیبهشت تا پنجم خرداد ۱۳۹۲) برگزار خواهد گردید، برگزیده شد.

 

سال گذشته نانی مورتی، کارگردان، بازیگر و تهیه‌کننده ایتالیایی ریاست هیئت داوران جشنواره کن را بر عهده داشت.

 

استیون اسپیلبرگ در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: "تحسین من به‌خاطر دفاع راسخ جشنواره کن از سینمای جهان بی‌اندازه است. چرا که کن معتبرترین جشنواره است و همین موضوع به آن اجازه می‌دهد تا همچنان اعلام کند که سینما هنری است فراتر از فرهنگ‌ها و نسل‌ها."

 

استیون اسپیبرگ ۶۶ ساله در گذشته فیلم‌های بسیاری از آثار خود را در جشنواره کن به‌نمایش گذاشته است که بیشتر در بخش خارج از مسابقه بوده‌اند.

 

تیه‌ری فرمو، مدیر جشنواره کن: فیلم‌های اسپیلبرگ و همچنین فعالیت‌های سال به سال متعهدانه وی، او را با بزرگ‌ترین سینماگران هالیوود همطراز می‌سازد. ما به همکاری وی افتخار می‌کنیم

وی در سال ۱۹۷۴ با فیلم "شوگرلند اکسپرس" جایزه بهترین فیلمنامه را در جشنواره کن برد.

 

مسئولان جشنواره کن در مورد اسپیلبرگ گفتند فیلم‌های وی "پیوسته میان رؤیا و واقعیت قرار دارند و همواره هم جنبه سرگرم‌کننده داشته‌اند و هم تفکری جدی به تاریخ، نژادپرستی و شرایط انسانی. فیلم‌های او شاهدی بر برداشت او از جهانی صلح‌آمیز هستند."  

 

اسپیلبرگ با ۴۰ سال سابقه کار سینمایی ۲۷ فیلم ساخته است که بسیاری از آنان در تاریخ سینمای جهان ماندگار شده‌اند: از "دوئل" در سال ۱۹۷۱ که در اصل یک فیلم تلویزیونی بود؛ تا " آرواره‌ها" (۱۹۷۵) و فیلم‌های فضایی "برخورد نزدیک از نوع سوم" (۱۹۷۷) و"ای‌تی موجود فرازمینی" (۱۹۸۲) و یا مجموعه فیلم‌های ماجراجویانه "ایندیانا جونز" و "پارک ژوراسیک" تا فیلم‌های تاریخی چون "فهرست شیندلر" (۱۹۹۳) و آخرین فیلم او "لینکلن" که بازیگر آن دانیل دی‌لوئیس اسکار امسال را دریافت کرد.

 

استیون اسپیلبرگ تاکنون دو بار اسکار بهترین کارگردان را در سال‌های ۱۹۹۴، برای "فهرست شیندلر"؛ و ۱۹۹۸ برای "نجات سرباز رایان" دریافت کرده است.

 

از نظر تیه‌ری فرمو (Thierry Frémaux) مدیر جشنواره کن "فیلم‌های او و همچنین فعالیت‌های سال به سال متعهدانه وی، او را با بزرگ‌ترین سینماگران هالیوود همطراز می‌سازد. ما به همکاری وی افتخار می‌کنیم."

 

پیش از اسپیلبرگ و نانی مورتی، در سال ۲۰۱۱ رابرت دنیرو (بازیگر)، سال ۲۰۱۰ تیم برتن (فیلمساز)؛ سال ۲۰۰۹ ایزابل هوپر (بازیگر) و سال ۲۰۰۸ شان پن (بازیگر) ریاست هیئت داوران جشنواره کن را بر عهده داشتند.

 

 

Share