Share

در پاسخ به ادعاهای یک مقام ارشد آمریکایی، وزیر خارجه فرانسه گفت هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شاخه نظامی حزب‌الله مقادیری مواد شیمیایی منفجره را در فرانسه انبار کرده باشد.

حزب الله از سوی ایالات متحده و تعدادی از کشورهای اروپایی گروهی تروریستی قلمداد می‌شود/ عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزیر خارجه فرانسه جمعه ۱۸ سپتامبر/ ۲۸ شهریور ادعاهای یک مقام ارشد آمریکایی را رد کرد و آنها را بی‌دلیل و مدرک دانست.

ناتان سیلز، هماهنگ‌کننده وزارت خارجه آمریکا در أمور مبارزه با تروریسم پنج‌شنبه ۱۷ سپتامبر/۲۷ شهریور گفته بود حزب‌الله از سال ۲۰۱۲ انبارهای مواد منفجره در اروپا دارد.

او ادعا کرده بود که گروه شیعی حزب‌الله به پشتیبانی ایران مواد شیمیایی شامل آمونیوم نیترات را از بلژیک تا فرانسه، یونان، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس ذخیره می‌کند. سیلز بدون ارائه هیچ گونه مدرکی گفت که سلاح‌ها در مکان‌هایی انبار شده اند تا هر وقت که «ارباب‌های گروه در تهران ضروری ببینند، بتوانند حملات تروریستی انجام دهند.»

آمونیوم نیترات نوعی ماده شیمیایی صنعتی است که برای تولید کود کاربرد دارد اما همزمان می‌توان آن را برای تولید مواد منفجره پرکاربرد در حفاری و معدن‌سازی به کار برد.

این ماده منفجره اگر با دقت انبار نشود می‌تواند فجایعی به بار بیاورد، همانطور که در مورد بندر بیروت روی داد.

اگنس فون در مول سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در مورد ادعاهای سیلز گفت: «بنا به اطلاع ما، امروز هیچ مدرک ملموسی وجود ندارد که این اتهامات را در فرانسه تایید کند.»

خلاف ایالات متحده که گروه مسلح و قدرتمند حزب‌الله را از سال ۱۹۹۷ تروریستی قلمداد می‌کند، فرانسه نقش شاخه منتخب این گروه در سیاست لبنان را مشروع می‌داند.

فرانسه می‌خواهد تلاش‌ها برای بازسازی و اصلاح أمور اقتصادی در لبنان را رهبری کند. این کشور در بدترین بحران خود بعد از جنگ‌های داخلی ۱۹۷۵-۱۹۹۰ قرار دارد.

همپیمانان اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز حزب‌الله را گروهی تروریستی می‌دانند اما مقامات فرانسوی استدلال می‌کنند که کنار گذاشتن دیپلماسی با حزب‌الله موجب می‌شود که تلاش‌ها برای حل بحران لبنان با در بسته مواجه شوند.

سیلز گفته بود که مواد شیمیایی در جعبه‌های کمک‌های امدادی به اروپا قاچاق شده و احتمالاً در اسپانیا، یونان و ایتالیا انبار شده‌اند.

فوت در مول گفته است که هر اقدام غیرقانونی از سوی یک سازمان خارجی در خاک فرانسه با شدیدترین برخوردها و تحریم‌های این کشور مواجه خواهد شد.


Share