Share

در پی اعتراضات جمعی از مردم اصفهان در دو ماه اخیر به انتقال آب استان اصفهان به استان به یزد، معترضان و نیروهای انتظامی درگیر شدند و چندین اتوبوس به آتش کشیده شد.

 

تارنمای کلمه امروز پنج‌شنبه ۱۰ اسفندماه گزارش داد این درگیری‌ها روز گذشته زمانی رخ داد که گروهی از مأموران برای تعمیر خط لوله انتقال آب اصفهان – یزد به منطقه عازم شده و با مقاومت مردم روبه‌رو شدند.

 

فیلمی نیز بر روی اینترنت منتشرشده که مربوط به این درگیری‌هاست و در آن مردم سه دستگاه اتوبوس نیروی ویژه انتظامی را به آتش می‌کشند.

 

بنا به این گزارش نیروهای انتظامی در این درگیری‌ها از گاز اشک‌آور و فشنگ‌های ساچمه‌ای برای متفرق کردن مردم استفاده کرده‌اند.

 

کشاورزان اصفهان در اعتراض به کمبود آب و انتقال آب این استان به یزد از دو ماه پیش اعتراضات خود را آغاز کردند که چهارم اسفندماه به تخریب خط انتقال آب به استان یزد منجر شد.

 

مشکل کمبود آب در استان اصفهان تاکنون منجر به بیکاری ۳۰۰ هزار نفر از کشاورزان شده است

حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس ایران هفتم اسفندماه جاری با اشاره به تخریب خط لوله انتقال آب استان اصفهان به یزد، گفت: "کشاورزان به دلیل خشکسالی و عدم تأمین آب مزارع خود عصبانی شده و خط لوله را تخریب کردند که ما این کار را تأیید نمی‌کنیم."

 

فولادگر افزود:‌ "کشاورزان اخیرا تجمعی ترتیب دادند و بحث‌شان این بود که یا آب برای کشاورزی بدهند و یا خسارت خشکسالی اما باز هم این شکل اعتراض یعنی تخریب لوله انتقال آب را تأیید نمی‌کنیم."

 

پیش از این محمدمهدی اسماعیلی، معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان در مورد تخریب خط لوله انتقال آب اصفهان – یزد گفته بود: "دغدغه خاصی در این خصوص وجود ندارد و در زمان شکسته شدن این خط لوله مردم در صحنه حاضر شدند و در این خصوص حمایت خود را اعلام کردند و دغدغه خاصی برای آن نداریم."

 

وی همچنین گفت: "بعد از تجمعات کشاورزان بلافاصله اصل موضوع که مسئله‌ای اجتماعی بود بررسی و حوزه انتظامی و تأمین استان نیز وارد کار شدند."

 

قرار است مجلس ایران برای بررسی وضعیت آب استان‌های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری با حضور وزیران اطلاعات، نیرو و کشور جلسه‌ای برگزار کند.

 

مشکل کمبود آب در استان اصفهان تاکنون منجر به بیکاری ۳۰۰ هزار نفر از کشاورزان شده است.

 

در این زمینه:

شورش کشاورزان اصفهان (ویدئو)

 

 

Share