Share

نتایج تحقیق صورت گرفته در دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران نشان می‌دهد، رابطه جنسی "پیش  از ازدواج" در ایران در حال افزایش است.

 

انتشار این تحقیقات که تارنمای خبرآنلاین امروز ۱۱ اسفندماه آن را منتشر کرده در حالی صورت گرفته است که مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی، همواره به انکار آن پرداخته‌اند.

 

مواردی چون "احساس نیاز، حس کنجکاوی و کسب تجربه، شبکه روابط اجتماعی و گروه دوستی، بیکاری و شرایط اقتصادی و افزایش سن ازدواج" از جمله مهم‌ترین عوامل پیدایش و گسترش این روابط در  پژوهش اخیر ذکر شده است.

 

در این پژوهش که از سوی اساتید علوم اجتماعی دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران صورت گرفته است، از میان مردانی که مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند، جوان‌ترین آ‌ن‌ها ۲۱ ساله و مسن‌ترین آن‌ها ۳۳ ساله بوده است.

 

همچنین میانگین سن افراد مصاحبه‌شونده در حدود ۲۷ سال بوده است و ۵۳ درصد از پاسخگویان دارای تحصیلات دیپلم و پایین‌تر و ۴۷ درصد نیز تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند که از این میان بیشترین میزان مربوط به مردان با تحصیلات دیپلم با ۳۵ درصد و پس از آن، مردان با مدرک لیسانس با ۲۳ درصد از کل پاسخگویان است.

 

در این پژوهش سوژه‌ها بر حسب نوع رابطه‌شان در سه دسته کلی "روابط صیغه‌ای"، "روابط آزاد" و "روابط شبه هم‌بالینی" طبقه‌بندی شده است

نزدیک به ۷۰ درصد از پاسخگویان غیر شاغل و دارای مشاغل پاره‌وقت بودند که در نتیجه آن، از درآمد بالایی برخوردار نبودند و تنها حدود ۳۰ درصد پاسخگویان دارای شغل تمام‌وقت و درآمد مشخص فردی بودند.

 

از سوی دیگر ۲۳ درصد پاسخگویان غیرشاغل را دانشجویان تشکیل می‌دادند.

 

همچنین در این پژوهش سوژه‌ها بر حسب نوع رابطه‌شان در سه دسته کلی "روابط صیغه‌ای"، "روابط آزاد" و "روابط شبه هم‌بالینی" طبقه‌بندی شده است.

 

بر اساس این تقسیم‌بندی، روابط صیغه‌ای در افرادی مشاهده می‌شود که پایبندی مذهبی بالاتری داشته‌اند‌. این افراد معتقدند که از نظر شرعی مجاز هستند و می‌توانند تحت هر شرایط خاصی با زنان غیر شوهردار  رابطه برقرار کنند.

 

افراد دارای روابط آزاد برخلاف دسته نخست اعتقادی به جنبه‌های دینی و محدودیت‌های آن در برقراری رابطه‌هایشان نداشته و آن‌ها غیر از پارک‌ها و خیابان و معرفی دوستان و شبکه‌های اجتماعی از امکاناتی همچون تلفن و اینترنت برای پیدا کردن افراد مورد نظرشان بهره می‌گیرند.

 

روابط شبه هم‌بالینی هم مخصوص افرادی است که مانند دسته دوم اعتقادی به جنبه‌های دینی و محدودیت‌های آن ندارند ولی در عین حال برخلاف دسته قبلی با هر دختر و یا زنی رابطه برقرار نمی‌کنند. آن‌ها بیشتر به دنبال دخترانی هم سن و سال خود یا با روحیه‌های مشابه هستند تا بتوانند افزون بر رابطه جنسی، رابطه عاطفی نیز برقرار کنند.

 

چندی پیش نیز مرتضی طلایی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از افزایش زندگی مجردی دانشجویی در تهران و در محلات شمال شهر خبر داده و گفته بود: "این پدیده جدیدی از نوع آسیب‌های اجتماعی است که پیامدهای خطرناکی دارد."

 

طلایی ‌گفته بود: "متأسفانه‌ گزارش‌هایی مبنی بر تشکیل زندگی‌های مجردی در شمال شهر تهران داریم که در آن دختر و پسر دانشجو بدون ازدواج رسمی زیر یک سقف زندگی می‌کنند."

 

همچنین مرضیه وحید دستجردی، وزیر پیشین بهداشت و درمان نیز تابستان سال جاری از رشد انتقال بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی خبر داده و تأکید کرده بود: "اگر روند رشد ایدز از طریق روابط جنسی ناسالم طی شود، یک دفعه در ۱۰ سال آینده خواهیم دید که ۵۰ درصد مبتلایان به ویروس ایدز در ایران از طریق جنسی آلوده شده‌اند."

 

 

Share