Share

دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در سندی که به دیوان عالی ایالات متحده ارائه نمود به‌طور رسمی از ازدواج همجنسگرایان در این کشور پشتیبانی کرد.

 

خبرگزاری فرانسه امروز جمعه ۱۱ اسفندماه با اعلام این‌که رونوشتی از این سند ۴۰ صفحه‌ای را به‌دست آورده، نوشته است وکلای وزارت دادگستری آمریکا گفته‌اند ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان کالیفرنیا "ناقض حقوق برابر" می‌باشد که در اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی این کشور آمده است.

 

دیوان عالی آمریکا قرار است در بیست‌وششم ماه مارس جاری به درخواست تجدیدنظر در ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان در کالیفرنیا و فردای آن به قانون دفاع از ازدواج در قانون اساسی این کشور رسیدگی کند.

 

در سند وکلای وزارت دادگستری آمریکا آمده است طرح ماده هشت قانون کالیفرنیا ازدواج همجنسگرایان را ممنوع اعلام کرده است و اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی آمریکا گفته است با همه مردم در شرایط مشابه باید به‌طور برابر رفتار شود.

 

کمپین حقوق بشر، بزرگ‌ترین نهاد مدافع همجنسگرایان آمریکا: این نخستین بار است که دولت اوباما بنیاد قانون کشور را که ازدواج همجنس‌ها را ممنوع کرده است به زیر سئوال می‌کشد

این موضع‌گیری دولت آمریکا می‌تواند قانون هفت ایالت این کشور و همچنین کالیفرنیا را تغییر دهد که هم‌زمان امتیازات برابری برای ازدواج‌کرده‌های غیرهمجنس و زوج‌های آزاد همجنس قائل شده اما به‌شکل متناقضی ازدواج همجنسگرایان را ممنوع کرده است.

 

دولت آمریکا همچنین هفته گذشته از دیوان عالی خواست تا قانونی را که خود وضع کرده و در آن ازدواج در عرصه ملی اتحاد یک زن و یک مرد تعریف شده است را لغو کند.

 

دولت اوباما در سند کنونی خود فراتر از این رفته و در موضوع قانون کالیفرنیا وارد شده است که دو زوج همجنسگرا علیه طرح ماده هشت قانون کالیفرنیا اعتراض کرده بودند و این قانون به دادگاه تجدیدنظر ارجاع داده شد.

 

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا در یک بیانیه جداگانه تأکید کرده است: "مسائل مطرح در دیوان عالی کشور در رابطه با این مورد و همین‌طور در مورد قانون دفاع از ازدواج تنها به ده‌ها هزار آمریکایی محروم از مزایای قانونی مربوط نمی‌شوند بلکه به همه ملت ما مربوطند."

 

اریک هولدر افزود: "ما در طول تاریخ شاهد پیامدهای ناعادلانه تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌های تبعیض‌آمیز بوده‌ایم."

 

وزیر دادگستری و باراک اوباما بر این اعتقادند که دو پرونده موجود در دیوان عالی آمریکا این "امکان" را فراهم می‌سازند تا قوانین تبعیض‌آمیز علیه همجنسگرایان زن و مرد "مورد بررسی دقیق قرار گیرند".

 

وکلای وزارت دادگستری آمریکا در سند خود گفته‌اند: "طرح ماده هشت قانون کالیفرنیا با انکار زوج‌های همجنس و حق ازدواج برای آنان؛ عزت و احترام آنان و موقعیت برابر و قانونی آن‌ها را حذف می‌کند."

 

کمپین حقوق بشر، بزرگ‌ترین نهاد مدافع همجنسگرایان آمریکا از این موضع‌گیری "تاریخی" دولت اوباما استقبال کرد.

 

این کمپین در بیانیه‌ای اعلام کرد: "این نخستین بار است که دولت اوباما بنیاد قانون کشور را که ازدواج همجنس‌ها را ممنوع کرده است به زیر سئوال می‌کشد."

 

بیانیه می‌افزاید: "رئیس‌جمهور کلمات الهام‌بخش خود در سخنرانی مراسم تحلیف را به عمل تبدیل کرد."

 

 

Share