Share

کمیته بررسی‌کننده مجلس ایران در مورد رویداد حمله به سخنرانی علی لاریجانی، رئیس مجلس در شهر قم در گزارشی اعلام کرد که این حادثه "برنامه‌ریزی و سازماندهی شده بود."

 

به گزارش خبرگزاری مهر، عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، امروز شنبه ۱۲ اسفندماه گفت: "در این گزارش مطالبی مبنی بر دستور کار گروه‌های اخلالگر برای آینده وجود دارد که موجب نگرانی شدید اعضای کمیسیون شده تا به صورت جدی موضوع را پیگیری کرده و خواستار برخورد جدی با مسببان حادثه باشیم."

 

هواداران محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در روز ۲۲ بهمن‌ماه سال جاری، سالگرد انقلاب ایران، با حمله به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی سخنرانی وی را در شهر قم، نیمه‌تمام گذاشتند.

 

این افراد که حدود یک‌صد نفر می‌شدند و شماری از آنها کفن بر تن کرده بودند با دادن شعارهایی همچون "لاریجانی، بصیرت، بصیرت"، "خواص بی‌بصیرت، مایه ننگ ملت" و حمله به علی لاریجانی مانع از ادامه سخنرانی او شدند.

 

این اعتراض که از اولین دقایق سخنرانی لاریجانی شروع شده بود با پرتاب مهرهای نماز به سمت او ادامه یافت و برخی از معترضان کفش‌های خود را نیز به سوی او پرتاب کردند.

 

عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: در جریان حادثه قم عوامل متعددی دخالت داشتند که شناسایی شده‌اند. برنامه‌ریزی آن‌ها به این صورت بوده که صرفا برای یکی دو روز برنامه نداشتند بلکه برای کل سیستم برنامه دارند

حمله به سخنرانی علی لاریجانی در قم در حالی صورت گرفت که چند روز پیش از آن محمود احمدی‌نژاد در جلسه استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر وقت کار دست به افشاگری در مورد فاضل لاریجانی، برادر علی و صادق لاریجانی، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه ایران زد و وی را به "سوءاستفاده از قدرت" متهم کرد.

 

پس از آن نیز علی لاریجانی در همان جلسه مجلس احمدی‌نژاد را متهم کرد که کشور را به تشنج می‌کشاند.

 

در پی این رویدادها بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برای بار چندم به مسئولان حکومتی هشدار داد تا از اختلاف‌افکنی پرهیز کنند.

 

عوض حیدرپور با تأکید بر این‌که طبق گزارش کمیته بررسی‌کننده حادثه ۲۲ بهمن روز قم، "اختلال در سخنرانی رئیس مجلس با برنامه‌ریزی و سازماندهی شده بوده است"، گفت: "بر همین اساس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به‌طور جدی پیگیر موضوع است تا ریشه‌ها شناسایی شوند و پس از شناسایی هم از مسئولان مربوطه درخواست شود تا با عاملان حادثه برخورد جدی صورت گیرد."

 

وی افزود: "در جریان حادثه قم عوامل متعددی دخالت داشتند که شناسایی شده‌اند. برنامه‌ریزی آن‌ها به این صورت بوده که صرفا برای یکی دو روز برنامه نداشتند بلکه برای کل سیستم برنامه دارند."

 

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس افزود: "گزارش کمیته مربوطه زمانی که در کمیسیون ارائه شد، نگرانی عمیقی را به‌وجود آورد زیرا این گروه‌ها برای آینده نیز برنامه‌هایی دارند که به نظر می‌رسد باید با این اتفاقات به‌طور جدی برخورد شود."

 

پس از حمله به سخنرانی علی لاریجانی شماری از حمله‌کنندگان شناسایی و دستگیر شدند اما برخی از آنان سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند.

 

 

Share