Share

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به دنبال آن است تا با معرفی قاضی جایگزین خانم گینزبرگ، اکثریت محافظه‌کار را در دیوان عالی‌ کشور تثبیت کند. در حالی که دموکرات‌ها امیدوارند که تا انتخابات سوم نوامبر بتوانند همچنان کرسی خالی دیوان عالی را حفظ کنند، جمهوری‌خواهان پشت ترامپ ایستاده و تا کنون دو سناتور جمهوری‌خواه حمایت خود را  از اقدام سریع در این رابطه اعلام کرده‌اند.

دیوان عالی آمریکا
ساختمان دیوان‌عالی آمریکا (عالی‌ترین نهاد قضایی ایالات متحده آمریکا)- واشنگتن‌دی‌سی

دونالد ترامپ روز دوشنبه گفت که  نام سومین نامزد خود برای تصدی کرسی دیوان ‌عالی آمریکا را تا جمعه و یا شنبه همین هفته اعلام خواهد کرد.

با درگذشت روت بیدر گینزبرگ در سن ۷۸ سالگی یکی دیگر از کرسی‌های دیوان عالی آمریکا خالی شد و به این ترتیب ترامپ به عنوان رییس جمهوری می‌تواند قاضی دیگری را برای تصدی این پست معرفی کند.

دونالد ترامپ در یک مصاحبه تلویزیونی به شبکه خبری فاکس گفت:

«فکر می‌کنم جمعه یا شنبه. ما می‌خواهیم ادای احترام کنیم… به نظر می‌رسد مراسمی روز پنج‌شنبه یا جمعه برگزار شود و من فکر می‌کنم ما باید، با احترام تمام و کمال به قاضی گینزبرگ، تا پایان مراسم صبر کنیم.»

پیکر روت بیدر گینزبرگ در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه برای ادای احترام در دادگاه گذاشته می‌شود. تابوت او بر روی سکوی لینکلن، سکویی که پس از ترور آبراهام لینکلن، شانزدهمین رییس جمهوری آمریکا  در سال ۱۸۶۵ در کنگره ساخته شد، قرار خواهد گرفت و مراسم تدفین هفته آینده در آرامگاه ملی آرلینگتون برگزار می‌شود.

دیوان عالی آمریکا
در سوگ روت بیدر گینزبرگ (قاضی فقید دیوان‌عالی آمریکا)- واشنگتن دی‌سی

اکنون تنها ۴۳ روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، اعلام نامزدی برای دیوان عالی زمان نسبتاً فشرده‌ای را برای تأیید در کنگره پیش رو خواهد گذاشت.

در سال پایانی ریاست جمهوری باراک اوباما و پس از درگذشت قاضی آنتونین اسکالیا، میچ مک کانل (رهبر اکثریت سنا) مانع جلسه استماع و رأی گیری برای مریک گارلند (نامزد مورد نظر اوباما ) برای دیوان عالی شد. با خالی ماندن این کرسی به مدت هشت ماه، دونالد ترامپ پس از انتخاب توانست نامزد مورد نظر خود را به کنگره معرفی کند.

اینک دموکرات‌ها انتظار دارند که سنا از همان سابقه پیروی کرده و تا پایان انتخابات صبر کند، اما به نظر می‌رسد جمهوری‌خواهان به این سابقه اعتنایی ندارند و میچ مک کانل گفته است که روند استماع نامزد جدید را در سنا تسریع خواهد کرد.

چنانچه ترامپ یک قاضی محافظه کار را معرفی و سنا آن را تأیید کند، توازن دیوان‌ عالی آمریکا ۶ بر ۳ به نفع محافظه‌کاران تغییر خواهد کرد. این مسأله بر زندگی چندین نسل از آمریکایی‌ها تأثیر خواهد گذاشت.

دونالد ترامپ تا کنون دو قاضی را معرفی کرده که هر دو به تصویب سنا رسیده‌اند: قاضی نیل گورسچ و قاضی برت کاوانا.

دیوان‌عالی‌آمریکا، عالی‌ترین دادگاه در قوه قضاییه فدرال آمریکا است.  قضات این دیوان توسط رییس جمهوری پیشنهاد و به تصویب سنا می‌رسند. در حال حاضر شمار قضات دیوان‌ عالی ۹ نفر است که با درگذشت گینزبرگ یک کرسی خالی شده است.

روت بیدر گینزبرگ روز جمعه بر اثر عوارض بیماری سرطان لوزالمعده درگذشت.

Share