Share

علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت انکار هولوکاست بر خلاف سیاست‌های این کشور بوده است.

 

بروجردی به باشگاه خبرنگاران گفت: "در دوره دولت‌های نهم و دهم برخی تنش‌ها بیهوده ایجاد شد، مثلاً در مورد یک موضوع که افکار عمومی اروپا، آمریکا یا سازمان ملل نسبت به آن حساس بود."

 

این نماینده مجلس در پاسخ به این سئوال که "منظور شما موضوع طرح هولوکاست است؟" گفت: "بله، هزینه‌اش را پرداخت کردیم بدون این‌که سودی داشته باشد، خب چرا شورای امنیت علیه ما بیانیه می‌دهد، چرا باید کشورهای اروپایی همه ما را محکوم کنند، چه نیازی به این کار بود، به نظر من این اشتباهی بود که واقع شد و برخلاف منافع ملی بود."

 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران پس از به قدرت رسیدن در سال ۱۳۸۴، هولوکاست را انکار کرد.

 

احمدی‌نژاد نخستین بار در آبان‌ماه ۱۳۸۴ در کنفرانس حمایت از فلسطینی‌ها در تهران موجودیت کشور اسرائیل و همچنین مسئله هولوکاست، کشتار یهودیان در جنگ دوم جهانی را زیر سئوال برد.

 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران پس از به قدرت رسیدن در سال ۱۳۸۴، هولوکاست را انکار کرد

این سخنان واکنش‌های شدید جهانی و سازمان ملل را در پی داشت. پس از آن، برگزاری همایش بررسی واقعه هولوکاست در تهران در سال ۸۵ باعث تحریم دفتر مطالعات وزارت خارجه ایران توسط ده‌ها مؤسسه مطالعاتی و اعتراض رسمی اتحادیه اروپا شد.

 

از آن زمان تاکنون محمود احمدی‌نژاد همواره در مجامع بین‌المللی بر دروغ بودن هولوکاست تأکید داشته است.

 

چند سال پیش نیز علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران، هولوکاست را یک واقعیت تاریخی دانسته و گفته بود که به دست نازی‌های آلمان صورت گرفته است.

 

به گفته بروجردی "راهبرد نظام هم در زمان امام‌خمینی و هم در زمان مقام معظم رهبری داشتن رابطه خوب با همه کشورهاست، در این قاعده استثنا آمریکاست به این دلیل که ما با آن‌ها رابطه نداریم و سیاست آن‌ها علیه ما خصمانه است. البته بحث رژیم صهیونیستی جداست، چرا که اصلا این رژیم را کشور نمی‌شناسیم."

 

وی گفت: "این راهبرد نظام است و ما نباید برخلاف این راهبرد در عمل اقداماتی را انجام دهیم که سیاست راهبردی و کلان نظام دچار خدشه شود که شد."

 

روابط دیپلماتیک ایران و ایالات متحده از سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۸ خورشیدی) که حکومت پهلوی سقوط کرد، و حکومت جمهوری اسلامی برقرار شد، قطع شده است.

 

روابط ایران و اسرائیل نیز از زمان پدیدآمدن اسرائیل تا زمان انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ به صورت روابط رسمی و دیپلماتیک نبوده است. حکومت جمهوری اسلامی ایران هم موجودیت این کشور را هیچ‌گاه به رسمیت نشناخته است.

 

 

Share