Share

قیمت دلار در بازار ارز ایران با عبور از مرز ۲۸ هزار تومان، رکورد تازه‌ای ثبت کرد. با افزایش نرخ دلار در صرافی ملی، صاحبان سرمایه‌ها به بازار طلا روی آوردند. سقف قیمتی سکه تاریخساز شد.  

امام خمینی چشم به دلار دوخته است
دلار از مرز ۲۸ هزار تومان عبور کرد (عکس: آرشیو)

به گزارش سایت‌های ارز و طلا در روز چهارشنبه ۲ مهر قیمت دلار آمریکا به ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. یورو به قیمت ۳۲ هزار و ۸۵۵ تومان به فروش رسید و سکه امامی نیز در بازارها به قیمت ۱۳ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان معامله شد.   

عباس آرگون، یک تحلیلگر اقتصادی در مصاحبه با اقتصادآنلاین درباره روند صعودی قیمت ارز در بازارهای ایران گفت:

«در حال حاضر عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت دلار عدم تناسب بین عرضه و تقاضا است و تا زمانی که ارز به میزان تامین تقاضا به بازار عرضه نشود نرخ آن هم کاهش نخواهد یافت.»

بانک مرکزی اما یا نمی‌خواهد و یا نمی‌تواند ارز مورد نیاز را به بازار تزریق کند. دولت ایران که با برآورد کسری بودجه ۱۱۰ هزار میلیارد تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی روبه‌روست در چند ماه گذشته مجموعه‌ای از سیاست‌های متناقض را اجرایی کرده است. نتیجه این سیاست‌ها التهاب در بازارهای ارز، سکه، بورس و مسکن است که افزایش چند برابری قیمت را در پی داشته است.

قیمت طلا تاریخ‌ساز شد

صرافی ملی در واکنش به بازگشت یک‌جانبه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از طرف دولت آمریکا و بعد از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل نرخ دلار را ۰,۹۳ درصد و نرخ یورو را ۰,۸ درصد افزایش داد. «بازارساز» با هدف به دست گرفتن مدیریت قیمت روز گذشته نرخ دلار را ابتدا ۱۵۰ تومان و سپس ۱۰۰ تومان بالا برد و به این ترتیب قیمت را طی دو ساعت ۰,۹۳ درصد افزایش داد. همچنین قیمت یورو صرافی ملی نیز از ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان به ۳۱ هزار و ۹۵۰ تومان رسید که افزایش ۰,۸ درصدی را نشان می‌دهد.

بانک مرکزی ایران تلاش کرد با این تمهیدات سقفی برای میزان افزایش قیمت دلار تعیین کند. اخذ این سیاست بلافاصله بر بازار طلا اثر گذاشت.

محمد کشتی‌آرای ، نایب رئیس اتحادیه طلا، سکه و جواهر تهران چهارشنبه ۲ مهر در مصاحبه با رسانه‌های داخلی اعلام کرد که اکنون قیمت دلار تعیین کننده‌ترین عامل در بازار سکه و طلا است:   

«با توجه به سیاستی که بانک مرکزی در پیش گرفت و نرخ ارز در صرافی ملی را هم تراز با نرخ بازار آزاد کرد، دیگر برای خرید دلار سهمیه‌ای صف‌های طولانی تشکیل نمی‌شود، زیرا که این فاصله قیمتی برداشته شد و جذابیت خرید ارز از صرافی‌ها نیز از بین رفت، به نظر می‌رسد این سیاست بتواند تقاضا را مدیریت کند، حال باید دید در کوتاه‌مدت این تصمیم بانک مرکزی چه تبعاتی خواهد داشت.»

قیمت طلا در بازارهای جهانی به سبب همه‌گیری بحران کرونا کاهش یافته، با این حال کاهش ۵۰ دلاری قیمت جهانی طلا در بازارهای داخلی نه تنها کاملاً بی‌تأثیر بوده، بلکه افزایش قیمت طلا رکورد زده است. محمد کشتی‌آرای گفت:

 «این روز‌ها با توجه به اینکه رشد قیمت محسوس است، مردم برای خرید مراجعه می‌کنند و به دلیل اینکه تقاضا بیش از عرضه است، این مسئله خود به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند، در حال حاضر حباب سکه تمام به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده که این موضوع بی‌سابقه است و تا حالا رخ نداده، بر این اساس قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده که در سقف قیمتی و تاریخی خود قرار دارد.»


بیشتر بخوانید:

Share