Share

دولت آمریکا شماری از افراد حقیقی و نهادهای دستگاه قضائی ایران را تحریم کرد. در میان آن‌ها سیدمحمود ساداتی، قاضی پرونده نوید افکاری و نهادهای مربوط به این پرونده نیز دیده می‌شوند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ـ عکس از آرشیو

وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه پنج‌شنبه ۳ مهر / ۲۴ سپتامبر دو قاضی ایرانی، سه زندان و یک دادگاه دستگاه قضائی ایران را تحریم کرد.

براساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، سیدمحمود ساداتی، قاضی دادگاه نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که در اعتراضات خیابانی دو سال پیش علیه حکومت شرکت ‌کرده بود و با حکم این قاضی اعدام شد، به همراه محمد سلطانی قاضی دادگاه انقلاب مشهد در میان تحریم‌شدگان هستند.

زندان‌ عادل‌آباد شیراز، شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز، زندان ارومیه در آذربایجان غربی، و زندان وکیل‌آباد مشهد نیز نهادهایی هستند که تحریم شده‌اند. این تحریم‌ها شامل تحریم‌های ثانویه آمریکا نیز می‌شود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اِعمال این تحریم‌ها را تأیید کرد و گفت این افراد و نهادهای قضائی به دلیل دست داشتن در «شکنجه بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز، بازداشت‌های خودسرانه افراد به دلیل انجام مراسم مذهبی، برگزاری گردهمایی مسالمت‌آمیز و ابراز عقیده» تحریم شده‌اند.

پمپئو افزود:

«رژیم جمهوری اسلامی با وجود وظایف و تعهدات خود همچنان به دگرگون‌سازی نظام قضائی ایران برای دامن زدن به ارعاب و سرکوب ادامه می‌دهد.»

نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله و کارگر گچ‌کار ساختمان در شهریور ۱۳۹۷ و چند روز پس از فروکش کردن اعتراضات سراسری مردادماه همان سال به اتهام قتل حسن ترکمان، مأمور امنیتی و کارمند حراست اداره آبفای شیراز، بازداشت و سپس در دادگاه به «دو بار اعدام» محکوم شد. وحید و حبیب افکاری، دو برادر او نیز بازداشت شدند.

دادگاه بدون ارائه هیچ‌گونه مدرک محکمه‌پسندی، علیه نوید افکاری حکم اعدام او را صادر کرد و نوید شنبه ۲۲ شهریور به‌طور ناگهانی اعدام شد. اعدام او با واکنش‌های گسترده‌ای در جهان روبه‌رو شد.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا چهارشنبه ۲ مهر / ۲۳ سپتامبر علیه دستگاه قضائی ایران گفته بود قاضی‌های دادگاه‌های انقلاب در ایران «عدالت را به تمسخر» و احکام خود را از آیت‌الله‌‌ها می‌گیرند.

دوشنبه ۳۱ شهریور / ۲۱ سپتامبر نیز دولت آمریکا تحریم‌های دیگری علیه وزارت دفاع ایران و سایر افراد درگیر در برنامه هسته‌ای و تسلیحاتی تهران اعمال کرد و ادعا کرد که تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران از سر گرفته شد.

بیشتر بخوانید:

Share