Share

هوگو چاوز، رییس جمهور ونزوئلا درگذشت. نیکلاوس مادورو، معاون چاوز، سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ (۵ مارس ۲۰۱۳) خبر درگذشت چاوز را اعلام کرد. چاوز که به سرطان مبتلا بود، وضع جسمانی‌اش روز گذشته رو به وخامت گذاشت.

 

حکومت ونزوئلا «دشمنان» این کشور را متهم کرد که مسئول ابتلای چاوز به سرطان بوده‌اند. هم‌زمان با درگذشت چاوز دو دیپلمات آمریکایی هم به اتهام تلاش برای بی‌ثبات کردن ونزوئلا از این کشور اخراج شدند.

 

به گزارش شبکه تلویزیونی «وی تی وی» در ونزوئلا، نیکلاوس مادورو شورایی تشکیل داده‌  مشتمل بر ۲۰ تن از اعضای بلندپایه حزب سوسیالیست در ونزوئلا و عده‌ای از نظامیان در این کشور. وظیفه این شورا اکنون این است که راهکارهایی برای تحقق دادن و اجرایی کردن برنامه‌های عمرانی چاوز طراحی کنند.

 

پس از آنکه این شورا برای نخستین بار تشکیل جلسه داد، مادورو «دشمنان تاریخی ونزوئلا» را متهم کرد که چاوز را به سرطان مبتلا کرده‌اند. او گفت آن‌ها به جست‌و‌جوی نقطه ضعفی بودند که سلامت رییس جمهور را به خطر بیندازند.

 

چاوز در ماه دسامبر سال گذشته در کوبا تحت عمل جراحی قرار گرفت. او در آن زمان گفته بود یکی از دشوار‌ترین لحظات زندگی‌اش را می‌گذراند. مادورو در آن زمان از مردم خواسته بود برای سلامتی چاوز دعا کنند.

 

هوگو چاوز از اندک متحدان ایران در جهان به‌شمار می‌آمد و با محمود احمدی‌نژاد روابط دوستانه‌ای داشت

حکومت ونزوئلا دوشنبه‌شب اعلام کرده بود که چاوز به دلیل شیمی درمانی به عفونت مجاری تنفسی مبتلا شده و حالش رو به وخامت گذاشته است.

 

اواسط فوریه سال جاری چاوز پس از یک عمل جراحی در هاوانا، پایتخت کوبا به ونزوئلا برگشت و در بیمارستان نظامی «کارلوس آرولو» در کاراکاس تحت درمان قرار گرفت. عده‌ای از هواداران چاوز مقابل این بیمارستان اجتماع کرده بودند.

 

۱۵دی ماه محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با نیکلاس مادورو معاون رییس جمهوری ونزوئلا، وضعیت جسمانی هوگو چاوز را جویا شده بود و از درگاه خداوند برای چاوز شفای عاجل و سلامتی آرزو کرده بود.

 

هوگو چاوز از اندک متحدان ایران در جهان به‌شمار می‌آمد و با محمود احمدی‌نژاد روابط دوستانه‌ای داشت.

 

چاوز ۵۸ سال زندگی کرد. او از سال ۱۹۹۹ بر ونزوئلا حکومت می‌کرد. نخستین بار در سال ۲۰۱۱ ابتلای او به سرطان آشکار شد. تابستان سال گذشته پزشکان اعلام کردند که چاوز درمان شده است. هوگو چاوز در انتخابات ریاست جمهوری که در اکتبر سال گذشته برگزار شد، شرکت کرد و در این انتخابات پیروز شد، اما به دلیل آنکه بیماری‌اش عود کرد نتوانست در مراسم سوگند ریاست جمهوری در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۳ شرکت کند.

 

هوگو چاوز در سال ۲۰۰۷ خواستار تغییر در ده‌ها ماده از قانون اساسی ونزوئلا شده بود تا با رفع محدودیت تصدی مقام ریاست جمهوری دوره زمامداری‌اش را تمدید کند. اما در این همه‌پرسی شکست خورد.

 

او پنجاه و سومین رئیس جمهور ونزوئلا بود. چاوز به عنوان رهبر «انقلاب بولیواری» شناخته می‌شد و به خاطر سیاست‌های سوسیال دموکراتیک و ضدیتش با جهانی‌سازی نئولیبرالی و سیاست خارجی ایالات متحده و حمایت از احمدی‌نژاد شهرت پیدا کرده بود.

 

Share