Share

گروه ۱+۵ در پیش‌نویس بیانیه خود مذاکرات هسته‌ای با ایران در قزاقستان را "مفید" اعلام کرد. ایران نیز پیشتر، مذاکرات هسته‌ای قزاقستان را سازنده توصیف کرده بود.

 

به گزارش رویترز، گروه ۱+۵ که شامل کشورهای آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا است، گفته است در ماه‌های آینده نیز دیپلماسی فعال را در قبال ایران دنبال می‌کند و"در مرحله اول در پی نتایج ملموس از این فرایند دیپلماتیک است."

 

دور تازه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هشت و ۹ اسفند در قزاقستان برگزار شد.

 

پیش‌نویس این بیانیه امروز چهارشنبه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین منتشر می‌شود.

 

دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی ۱۶ فروردین ۱۳۹۲ در آلماتی قزاقستان برگزار خواهد شد. پیش از این مذاکرات، نشست کارشناسی مذاکرات هسته‌ای اواخر اسفند سال جاری خورشیدی در استانبول ترکیه انجام می‌شود.

 

قدرت‌های جهانی در پیش‌نویس این بیانیه از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در نصب دستگاه‌های پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم "عمیقاً ابراز نگرانی کرده‌اند"

قدرت‌های جهانی در پیش‌نویس این بیانیه از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در نصب دستگاه‌های پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم "عمیقاً ابراز نگرانی کرده‌اند."

 

دو روز پیش نیز مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود: "اتحادیه اروپا در انتظار گام‌های مشخصی از سوی ایران در راه برچیدن برنامه هسته‌ای است که باید در پاسخ به پیشنهادات ارائه شده به این کشور برداشته شود." به گفته وی "جامعه بین‌المللی مثل سابق به خاطر برنامه هسته‌ای ایران نگران است."

 

همچنین هفته گذشته نیز بان کی ‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در دیدار با علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران گفت تهران باید در مورد برنامه هسته‌ای‌اش، اعتماد بین‌المللی را به‌دست آورد.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ایران زیر پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران بارها این اتهام را رد کرده است.

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد در چند سال اخیر با صدور چند قطعنامه علیه برنامه اتمی ایران، این کشور را مورد تحریم قرار داده است. آمریکا، اتحادیه اروپا و شمار دیگری از کشورها نیز تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را علیه فروش نفت و مؤسسات بانکی ایران برقرار کرده‌اند.

 

 

Share