Share

آمریکا و اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به "تعلل و کارشکنی" جمهوری اسلامی ایران در راه رفع نگرانی‌های آژانس در مورد برنامه هسته‌ای‌اش هشدار دادند.

 

به گزارش رویترز، امروز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه، جوزف مک مانوس، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای گفت در صورت عدم رفع نگرانی‌های آژانس نسبت به برنامه هسته‌ای ایران، این کشور در عرصه جهانی با فشارها و انزوای بیشتری روبه‌رو خواهد شد.

 

مک مانوس نصب سانتریفوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی اورانیوم در ایران را اقدامی "تحریک‌آمیز" از سوی جمهوری اسلامی خواند و گفت ایالات متحده نسبت به "فریبکاری و کارشکنی" ایران به‌شدت نگران است.

 

وی گفت: "تا زمانی که ایران به تعهدات خود و نگرانی‌های شورای حکام آژانس بی‌اعتنایی کند، در معرض انزوا و فشارهای بیشتری از سوی جامعه جهانی و اقدام احتمالی از سوی شورای حکام قرار خواهد گرفت."

 

آمریکا و اتحادیه اروپا در حالی این بیانیه‌های شدیدالحن را منتشر کرده‌اند که در روزهای اخیر مقامات ایرانی از پیشرفت‌ در مذاکرات هسته‌ای، "تغییر لحن غرب" و حتی "آغاز رفع تحریم‌ها" سخن گفته‌اند

در همین حال اتحادیه اروپا نیز امروز با انتشار بیانیه‌ای در وین، مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "بهانه‌تراشی" ایران در دادن اجازه به آژانس برای بازدید از سایت نظامی پارچین در ایران را غیرقابل قبول خواند و نگرانی عمیق خود را در این‌باره اعلام کرد.

 

اتحادیه اروپا در این بیانیه گفته است ایران باید به هرگونه فعالیت در زمینه غنی‌سازی اورانیوم پایان دهد.

 

اتحادیه اروپا در بیانیه خود نصب سانتریفوژهای پیشرفته جدید در ایران را نگران‌کننده خوانده و گفته است در بررسی‌های کارشناسان آژانس از برنامه هسته‌ای ایران پیشرفتی حاصل نشده است.

 

آمریکا و اتحادیه اروپا در حالی این بیانیه‌های شدیدالحن را منتشر کرده‌اند که در روزهای اخیر مقامات ایرانی از پیشرفت‌ در مذاکرات هسته‌ای، "تغییر لحن غرب" و حتی "آغاز رفع تحریم‌ها" سخن گفته‌اند.

 

گروه ۱+۵ نیز با انتشار بیانیه‌ای مذاکرات هسته‌ای با ایران در قزاقستان را "مفید" اعلام کرد.

 

دور قبلی مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هشت و ۹ اسفند در قزاقستان برگزار شد و قرار است دور بعدی در روز ۱۶ فروردین ۱۳۹۲ برگزار شود.

 

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه در نشست شورای حکام آژانس در وین از ایران خواست تا برای نشان دادن تمایل همکاری خود هر چه سریع‌تر امکان بازدید از سایت پارچین در نزدیکی تهران را فراهم آورد.

 

آمانو گفت: "من بار دیگر از ایران می‌خواهم به‌دور از توافق یا عدم توافق بر سر راهکار ساختاری، امکان دسترسی فوری به سایت پارچین را فراهم سازد."

 

اما فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز گفت برای بازدید از سایت نظامی پارچین باید "مدارک قانع‌کننده" ارائه شود.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ایران زیر پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران بارها این اتهام را رد کرده است.

 

 

Share