Share

منابع خبری ایران از تخریب ۵۰ درصد از خانه باغ عامری‌ها، مهم‌ترین هویت محله فردوسی تهران، خبر داده‌اند؛ ساختمانی که پنج ماه پیش ثبت اضطراری شده بود.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی (سی‌اچ‌ان) نوشت، باغ عامری‌ها، مهم‌ترین هویت محله فردوسی تهران، با وجود ثبت در فهرست آثار ملی ایران قربانی احداث یک مجتمع تجاری ۱۳‌طبقه شد.

 

در آخرین بازدید کمیته پی‌گیری خانه‌های تاریخی تهران از این بنا، تخریب‌ها از ۲۰‌ درصد به ۵۰ درصد افزایش داشت به‌طوری که می‌توان گفت بخش عمده این اثر تاریخی توسط مالک تخریب شده است.

 

خانه‌ای که پنج ماه پیش پس از پی‌گیری‌های سازمان‌های غیردولتی مدافع بافت تاریخی تهران و با همکاری سازمان میراث فرهنگی ثبت اضطراری شده بود.

 

به گزارش کمیته پیگیری خانه‌های تاریخی تهران، پس از ثبت این اثر خبرهایی از منابع موثق شنیده شده که مالک (مجتمع تجارت جهانی فردوسی) در حال خالی کردن زیر این عمارت تاریخی بوده تا در اثر بارش باران و برف در فصل زمستان، این خانه فرو ریزد و با توجیه‌ غیرعمدی تخریب شود.

 

روند تخریب خانه‌های تاریخی در تهران و شهرهای تاریخی ایران از جمله اصفهان، یزد و شیراز به دلیل سوء مدیریت و بی‌توجهی مدیران سازمان میراث فرهنگی ایران از چند سال گذشته ادامه داشته است

این اقدام باعث رانش زمین اطراف این خانه‌ها شد به‌طوری که چند مغازه واقع در نبش کوچه گل‌پرور خیابان فردوسی تخریب شدند و مالکان آن چند مغازه مجبور به فروش زمین‌های خود به مجتمع تجارت جهانی فردوسی با قیمت بسیار پایین شدند.

 

"منابع موثق" به خبرگزاری میراث فرهنگی می‌گویند، مالک مجتمع تجارت جهانی فردوسی، تمام املاک واقع در مجاورت خیابان فردوسی، حد فاصل کوچه گل‌پرور تا ابتدای خیابان سروش‌الدین تقوی (کوشک سابق) در خیابان فردوسی را خریداری کرده و قصد دارد این بنا را در روز‌های پایانی سال ۹۱ تخریب کند.

 

این اتفاقات در حالی صورت می‌گیرد که مالک مجتمع تجارت جهانی فردوسی، بر اساس مبحث چهار مقررات ملی ساختمان باید به اندازه ساخت بنا که در اصلاحات شهرسازی "اعیان" نامیده می‌شود، "عرصه‌ای" را برای بنا آزاد کند.

 

عمارت و باغ تاریخی عامری‌ها که به‌عنوان راسته فرهنگ و هنر شهر به‌شمار می‌رود از املاک خاندان "امین دارالضرب" از افراد مشهور دوران قاجار بوده که در اواخر دوره قاجار سال ۱۳۰۵ در زمینی به مساحت دو هزار و ۷۵۰ متر در ضلع جنوب غربی میدان فردوسی ساخته شد.

 

روند تخریب خانه‌های تاریخی در تهران و شهرهای تاریخی ایران از جمله اصفهان، یزد و شیراز به دلیل سوء مدیریت و بی‌توجهی مدیران سازمان میراث فرهنگی ایران از چند سال گذشته ادامه داشته است.

 

در‌‌ بهمن‌ماه، منابع خبری ایران نوشتند، هیئت امنای حسینیه‌ کوشک‌نو واقع در اردکان یزد با هدف توسعه‌ این حسینیه، بدون مجوز یک خانه‌ تاریخی متعلق به اوایل دوره‌ صفوی را تخریب کردند.

 

در نخستین هفته مهرماه سال جاری نیز خانه‌ تاریخی دیگری در تهران واقع در تقاطع خیابان حافظ و جمهوری که از سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود تخریب شد.

 

خبرگزاری مهر نیز در خردادماه نوشت، مدیریت شهری شیراز در هفته میراث فرهنگی ۲۵ تا ۳۰ خانه ارزشمند دیگر را در بافت تاریخی شیراز تخریب کرد.

 

 

Share