Share

کرونا در ایران همچنان شمار بیشتری را درگیر می‌کند. سخنگوی وزارت بهداشت و درمان از بازگشت محدودیت‌ها در ۱۵۸ شهرستان خبر داد و گفت که رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید که در شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمز قرار دارند برای یک هفته محدودیت اعمال می‌شود.

شمار بیماران مبتلا به کرونا در ایران روز به روز افزایش می‌یابد. براساس آمارهای رسمی ۳هزار و ۳۶۲ نفر دیگر نیز یکشنبه ششم مهر به مبتلایان به ویروس کرونا اضافه شده و ۱۹۵ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند. پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در تهران گفته که شمار بیماران افزایش یافته و در بیمارستان‌ها کمبود تخت وجود دارد. به گفته او شمار بیماران اورژانسی این بیمارستان از ۶۰ نفر در روز به ۲۰۰نفر افزایش یافته است.

مسعود مردانی که رسانه‌های داخلی ایران از او به عنوان عضو کمیته کشوری بیماری آنفلولانزا نام می‌برند هم در اظهارتی مشابه گفته است: شدت بیماری کرونا افزایش یافته و ممکن است در روزهای آینده وضعیت وخیم‌تر شود.

در پیوند با همین موضوع سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان ایران یکشنبه ششم مهر گفت: به غیر از استان سیستان و بلوچستان که در وضعیت متوسط قرار دارد و استان‌های فارس، هرمزگان، کردستان و خوزستان  که در وضعیت هشدار یا پرخطر قرار دارند و بقیه استان‌ها در وضعیت قرمز کرونا هستند.

به گفته او شمار شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمز قرار دارند هم از ۱۰۹ مورد به ۱۵۸ مورد افزایش یافته است.

لاری گفت: در شهرستان‌های قرمز کرونا برای برخی اماکن محدودیت‌هایی برای مدت یک هفته توسط ستادهای استانی کرونا و با تصویب وزرای کشور و بهداشت اجرا می‌شود. این محدودیت‌ها به گفته او دانشگاه‌ها، مدارس، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، مساجد و مصلی‌ها، حوزه‌های علمیه، مراکز تفریحی چون استخرهای سرپوشیده، کافه، قهوه‌خانه، باغ وحش، شهربازی، سالن‌های سینما و تئاتر وهمچنین سالن‌های پذیرایی و آرایشگاه‌های زنانه را در برمی‌گیرد.

این اظهارات یک روز پس از آن که حسن روحانی از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌ها در تهران خبر داد، اعلام شد. روحانی روز شنبه گفته بود کسانی که در فضاهای عمومی ماسک نزنند، مجازات می‌شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان هم مدعی شد که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۶۱,۸۵ درصد کاهش یافته است.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت و درمان نیز شامگاه شنبه پنجم مهر در یک برنامه تلویزیونی گفت که به ستادهای استانی اختیار تعطیلی یک هفته‌ای داده شده است. به گفته او این تعطیلی‌ها با درخواست استاندار و موافقت وزرای آموزش و پرورش و علوم امکان‌پذیر است اما تعطیلی اماکن ورزشی و تفریحی در اختیار استانداران است.

تعطیلی اماکن اعلام شده در آغاز تنها برای یک هفته خواهد بود اما در صورت نیاز تمدید می‌شود.

براساس آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر یکشنبه ۲۵ هزار و ۵۸۹ مرگ بر اثر کرونا در ایران به ثبت رسیده است. شمار بیماران مبتلا به این ویروس هم ۴۴۶ هزار و ۴۴۸  نفر اعلام شد که براساس گزارش‌های غیررسمی بسیار کمتر از آمار واقعی بیماران و جان باختگان است.

در همین زمینه:

Share