Share

خسرو کردپور روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر کرد در شهر مهاباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

 

مسعود کردپور برادر این روزنامه‌نگار ضمن تأیید این خبر به زمانه گفت، امروز پنج‌شنبه ۱۷ اسفندماه ساعت یک بعد از ظهر نیروهای امنیتی با ارائه حکم قضایی خسرو کردپور را در مهاباد بازداشت کردند.

 

آقای کردپور همچنین گفت، نیروهای امنیتی کامپیوتر و وسایل شخصی این فعال حقوق بشر را با خود برده‌اند.

 

هنوز علت دستگیری خسرو کردپور مشخص نشده است.

 

خسرو کردپور مدیر آژانس خبری موکریان است، که بیشتر اخبار مربوط به مناطق کردنشین و حقوق بشر در این مناطق را پوشش می‌دهد.

 

دور تازه فشار بر روزنامه‌نگاران در ایران در اوایل بهمن‌ماه آغاز شد.

 

وزارت اطلاعات ایران شامگاه شنبه هفتم بهمن، سلیمان محمدی، میلاد فدایی اصل، جواد دلیری، ساسان آقایی، نسرین تخیری، پوریا عالمی، پژمان موسوی، امیلی امرایی، مطهره شفیعی، نرگس جودکی، اکبر منتجبی، صبا آذرپیک، کیوان مهرگان و حسین یاغچی، شماری از روزنامه‌نگاران را بازداشت کرد.

 

خسرو کردپور مدیر آژانس خبری موکریان است، که بیشتر اخبار مربوط به مناطق کردنشین و حقوق بشر در این مناطق را پوشش می‌دهد

در روزهای گذشته بیشتر این روزنامه‌نگاران آزاد شدند، اما تاکنون محمدجواد روح از دبیران ماهنامه مهرنامه همراه با احسان مازندرانی، خبرنگار روزنامه اعتماد هنوز در زندان به‌سر می‌برند.

 

روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه نیز محمدمهدی امامی ناصری، مدیر مسئول روزنامه مغرب و علی‌رضا آقایی‌راد، دبیر سرویس سیاسی این روزنامه در تهران بازداشت شدند.

 

همچنین برخی از منابع خبری روز ۳۰ بهمن، خبر از بازداشت بیش از ۱۰ روزنامه‌نگار ایلامی داده بودند.

 

تارنمای خبرنگاران ایران که از "همیاری" سازمان گزارشگران بدون مرز برخوردار است، نوشته بود روزنامه‌نگاران بازداشتی در ایلام، در ماهنامه وریا و هفته‌نامه کوشک و دو هفته‌نامه نجوا فعالیت می‌کردند.

 

این نشریه‌ها به زبان‌های کردی – فارسی منتشر می‌شوند و بیشتر به حوزه ادبیات، زبان و فرهنگ کردی می‌پردازند.

 

برپایه برخی گزارش‌ها این روزنامه‌نگاران پس از احضار و بازجویی آزاد شده‌اند.

 

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران در پیوند با بازداشت‌های اخیر روزنامه‌نگاران گفته است: "مجموعه‌ای متشکل از ۶۰۰ خبرنگار که ۱۵۰ نفر آنان در داخل کشور و مابقی در خارج کشور فعالیت رسانه‌ای خود را هماهنگ می‌کردند، مورد ضربه نیروهای وزارت اطلاعات قرار گرفته‌اند."

 

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران روزنامه‌نگارانی که دستگیر شدند را "دست‌نشانده استکبار" خوانده است.

 

وزیر اطلاعات ایران با اشاره به رویدادهای پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ افزوده: "هدف فتنه‌گران در انتخابات آتی، انتقام‌گیری و ضربه زدن به اصل نظام و انقلاب است."

 

سازمان گزارش‌گران بدون مرز در رابطه با این فشارها اعلام کرده است: "رژیم جمهوری اسلامی ایران باید به بازداشت‌های پی در پی و خودسرانه پایان دهد."

 

این سازمان همچنین گفته است، مقامات ایران چند ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری، راهبرد "بازداشت پیشگیرانه" را برای "دهشت‌افکنی نظام‌مند" علیه فعالان رسانه‌ها انتخاب کرده‌اند.

 

 

Share