Share

برای نخستین بار جشنواره بین‌المللی فیلم زنان به‌مناسبت فرارسیدن روز جهانی زن، در شهر هرات گشایش یافت.

 

این جشنواره از سوی "خانه فیلم رویا" و با همکاری "بنیاد آرمان‌شهر" برگزار شده است و طی آن ۷۰ فیلم از ۲۰ کشور جهان از جمله هفت فیلم از ساخته کارگردانان افغانستانی در آن به نمایش گذاشته می‌شود.

 

این گردهمایی که در ارگ تاریخی اختیارالدین هرات تدارک دیده شده، قرار است به مدت سه روز ادامه پیدا کند.

 

رؤیا سادات، سینماگر و مسئول برگزاری این جشنواره در یک نشست خبری گفت این جشنواره با هدف معرفی کارهای هنری و گرد آوردن فیلمسازانی است که در فعالیت‌های هنری‌شان توجه ویژه‌ای به زنان، مشکلات و حقوق آن‌ها دارند.

 

در این جشنواره فیلم‌های کوتاه و مستند در مورد زنان به نمایش گذاشته خواهد شد اما جنبه رقابتی ندارد

به گفته وی، در این جشنواره فیلم‌های کوتاه و مستند در مورد زنان به نمایش گذاشته خواهد شد اما جنبه رقابتی ندارد.

 

خالده خرسند، فعال مدنی و از اعضای هیئت برگزارکننده این جشنواره گفت مطمئن است که برپایی این جشنواره به توسعه فعالیت‌های سینمایی و بهبود صنعت سینما در افغانستان کمک خواهد کرد.

 

هرات یک شهر تاریخی و با سابقه کهن فرهنگی و هنری در عرصه‌های مختلف است که فعالیت‌های سینمایی نیز در سال‌های اخیر در این شهر رو به رشد بوده است.

 

تنها سینمای هرات در زمان طالبان تخریب شد اما یک دهه پس از سقوط طالبان، فعالیت‌های سینمایی بار دیگر در این شهر رونق گرفته است.

 

در طی بیش از ۱۰ سال گذشته جشنواره‌های مختلف فیلم‌های هنری در هرات برگزار شده اما با وصف آن، این نخستین بار است که جشنواره‌ای با محور مسائل زنان برگزار می‌شود.

 

در همین زمینه:

جشنواره بین‌المللی فیلم زنان در هرات ـ گفت‌و‌گوی شهزاده سمرقندی با رؤیا سادات، فیلم‌ساز افغان و گیسو جهانگیری، مدیر سازمان آرمان‌شهر
 

Share