Share

هند به دلیل آن‌که پالایشگاه‌های نفتی که نفت ایران را تصفیه می‌کنند به‌خاطر تحریم‌های جهانی تحت پوشش بیمه‌ای نیستند در نظر دارد واردات نفت از ایران را قطع کند.

 

به گزارش رویترز امروز جمعه ۱۸ اسفندماه پی‌.پی اوپادهیا، مدیرعامل پالایشگاه مانگلور (ام‌آر‌پی‌ال) هند گفت: "اگر چنانچه پوشش بیمه‌ای برقرار نشود، تمام پالایشگاه‌های هند مجبور به قطع واردات نفت از ایران خواهند بود و یا با خطرهای بزرگی روبه‌رو خواهند شد."

 

هند پس از چین دومین خریدار بزرگ نفت ایران به‌شمار می‌رود و یک چهارم صادرات نفت ایران به این کشور صورت می‌گیرد که در ماه میزان درآمد آن یک میلیارد دلار است.

 

پالایشگاه ام‌آر‌پی‌ال بزرگ‌ترین خریدار نفت خام ایران در هند است.

 

مدیرعامل این پالایشگاه همچنین افزود: "شرکت‌های بیمه‌ گفته‌اند اگر پالایشگاه مانگلور به خرید نفت ایران ادامه دهد، پوشش بیمه‌ای این پالایشگاه لغو خواهد شد."

 

پیش از این نیز پالایشگاه‌های هندی به دلیل مشکل تحریم‌ها خواهان کاهش قیمت در نفت وارداتی از ایران شده بودند.

 

هند پس از چین دومین خریدار بزرگ نفت ایران به‌شمار می‌رود و یک چهارم صادرات نفت ایران به این کشور صورت می‌گیرد که در ماه میزان درآمد آن یک میلیارد دلار است

وی با بیان این‌که "این نخستین بار است که مسئله بیمه و پوشش بیمه‌ای پالایشگاه‌های هند تأثیر مستقیمی بر واردات نفت ایران دارد"، افزود: "مسئله بیمه از ماه آوریل ۲۰۱۲ وجود داشته اما تنها در ماه اخیر از سوی شرکت‌های بیمه به این شکل برخورد شده است."

 

اوپادهیا گفت از وزیر نفت هند خواسته است که روش تازه‌ای در قبال این مشکل در نظر گرفته شود.

 

بنا به این گزارش ماه گذشته یکی از مقام‌های دولتی هند از تلاش دولت این کشور برای یافتن راه‌حلی در رابطه با بیمه پالایشگاه‌ها خبر داده بود اما جزئیات در این‌باره ارائه نکرد.

 

رویترز نوشته است در ماه ژانویه سال جاری هند روزانه ۲۸۶ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.

 

همزمان گفته می‌شود چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران نیز در هفته‌های آینده از جمهوری اسلامی درخواست ۲۲ درصد تخفیف در بهای نفت خواهد داشت. درخواست کاهش بهای نفت ایران در ماه‌های گذشته توسط پالایشگاه‌های هندی نیز مطرح شده بود.

 

مشکل صادرات نفت ایران به دو کشور هند و چین می‌تواند پیامدهای سنگینی برای ایران داشته باشد.

 

آمریکا به همراه کشورهای اروپایی در دو سال گذشته بر دامنه تحریم‌ها علیه ایران افزوده‌اند. این تحریم‌ها از تیرماه امسال با ممنوعیت صادرات نفت ایران به اروپا شدت بیشتری گرفته است.

 

همچنین اتحادیه اروپا با اجرای ممنوعیت بیمه نفتکش‌های حامل نفت خام ایران، شرکت‌های بیمه اروپایی را از بیمه کردن این نفتکش‌ها بازداشته است.

 

اتحادیه اروپا و ایالات متحده می‌گویند با این تحریم‌ها درصدد یافتن راه‌های جدیدی برای فشار بر تهران به‌منظور توقف برنامه هسته‌ای ایران هستند. تهران این ادعا را که برنامه هسته‌ای‌اش اهدافی نظامی دارد، رد می‌کند.

 

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران دی‌ماه سال جاری از کاهش ۴۰ درصدی فروش نفت این کشور خبر داد. با این حال منابع خبری گفته‌اند صادرات نفت ایران از تیرماه سال جاری خورشیدی به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

 

صادرات نفت ایران که سال گذشته در حدود ۲.۴ میلیون بشکه در روز بود، به حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

 

 

Share