Share

دو نهاد مدافع حقوق دگرباشان در بیانیه‌ای از توجه احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل به حقوق دگرباشان در گزارش اخیر خود استقبال کردند. این نخستین بار بود که گزارشگر ویژه سازمان ملل با دگرباشان ایرانی که در این کشور مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند به‌طور مستقیم گفت‌وگو کرد.

 

سازمان دگرباشان جنسی ایرانی (IRQO) که به نام سازمان همجنسگرایان ایرانی شناخته شده است به‌همراه کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر زنان و مردان همجنسگرا (IGLHRC) بیانیه مشترکی به‌مناسبت انتشار گزارش اخیر احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، منتشر کردند.

 

این دو نهاد توجه احمد شهید به نقض حقوق دگرباشان جنسی را فرصتی "برای بازخوانی وضعیت خشونت‌های جنسی و جنسیتی قانونی و فراقانونی در جمهوری اسلامی ایران" عنوان کرده‌اند.

 

به‌گفته این دو سازمان بیش از ۳۰ سال است که حکومت ایران دگرباشان جنسی را مورد "تحقیر، اذیت و آزار" قرار می‌دهد.

 

آن‌ها نوشته‌اند: "در چارچوب قانون مجازات اسلامی، با افرادی که با همجنس خود رابطه جنسی دارند برابر با قاتلان و مجرمان جنایتکار برخورد می‌شود و محرومیت از حقوق اجتماعی، شکنجه بدنی و حتی اعدام از جمله حکم‌های قانونی علیه دگرباشان جنسی در ایران است."

 

دو نهاد مدافع حقوق دگرباشان جنسی راه خروج از این بحران اجتماعی در ایران را "تغییر قوانین قضایی خشونت‌بار علیه دگرباشان جنسی؛ توأم با ایجاد شناخت و آشنایی بیشتر اجتماعی در مورد پدیده دگرباشی جنسی" دانسته‌اند

آن‌ها گفته‌اند گزارش احمد شهید از وضعیت دگرباشان جنسی ایران آشکار می‌کند که دگرباشان جنسی ایرانی از کودکی و در حریم خانه و مدرسه مورد آزار و خشونت قرار دارند و در جوانی نیز از سوی جامعه مورد خشونت و آزار قرار می‌گیرند.

 

به‌گفته آنان "دگرباشان جنسی از امکانات ضروری و حیاتی تأمین زندگی اجتماعی و از تمام امنیت‌های معمول برای حفظ حداقل یک زندگی در کشور خود محرومند."

 

احمد شهید در گزارش اخیر از چندین نمونه آزار و اذیت همجنسگرایان چه از سوی مأموران دولتی و چه اعضای خانواده و اطرافیان آنان نوشته بود.

 

این دو نهاد مدافع حقوق دگرباشان جنسی آورده‌اند: "بر خلاف آنچه دولت ایران در صدد تلقین در ذهن مردم است، همجنسگرایان، دوجنسگرایان و تراجنسیتی‌ها، گروهی بیمار روانی و متجاوز جنسی ‌نیستند. همانند سایر مردم، مردان و زنان همجنسگرا، علاقه به تحصیل، اشتغال، پیشرفت، رفاه، ایجاد رابطه عاطفی و جنسی، تعلق به خانواده و تشکیل خانواده دارند."

 

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران شب گذشته در تلویزیون این کشور در واکنش به گزارش احمد شهید در مورد حقوق دگرباشان جنسی گفت: "در نظام ما از نظر اجتماعی همجنسگرایی یک مرض و بیماری است. تبلیغ برای همجنسگرایی خلاف است. قوانین محکمی هم در این زمینه داریم. اما از لحاظ فردی آن را یک بیماری می‌دانیم که راهش معالجه فرد بیمار است."

 

لاریجانی با وجود ارائه نمونه‌های مختلف در گزارش احمد شهید، گفت: "ما کتک زدن و آزار و اذیت همجنسگرایان را درست نمی‌دانیم. اما غربی‌ها آن را یک نرم معرفی کرده‌اند و به اجبار می‌گویند که ما هم آن را بپذیریم. ما کاملا با آن مخالف هستیم."

 

محمدجواد لاریجانی: در نظام ما از نظر اجتماعی همجنسگرایی یک مرض و بیماری است. تبلیغ برای همجنسگرایی خلاف است. قوانین محکمی هم در این زمینه داریم. اما از لحاظ فردی آن را یک بیماری می‌دانیم که راهش معالجه فرد بیمار است

دو نهاد مدافع حقوق دگرباشان جنسی در بیانیه خود تأکید کرده‌اند: "متأسفانه جامعه ایران با تکیه‌ کردن به قوانین خشونت‌بار و همجنسگراستیز، قصد دارد تا اعضای جامعه‌ دگرباش را وادار به تغییر هویت انسانی و گرایش جنسی خود کند و در صورت مقاومت، آن‌ها را وادار به انزوا یا ترک کشور سازد."

 

این دو نهاد راه خروج از این بحران اجتماعی را "تغییر قوانین قضایی خشونت‌بار علیه دگرباشان جنسی؛ توأم با ایجاد شناخت و آشنایی بیشتر اجتماعی در مورد پدیده دگرباشی جنسی" دانسته‌اند.

 

آن‌ها خشونت علیه دگرباشان جنسی را "مضاعف" خوانده و گفته‌اند دگرباشان جنسی هم به لحاظ هویت جنسی خود مجازات می‌شوند و هم به‌عنوان "فعال سیاسی، دانشجو، زن، کارگر، اقلیت قومی و اقلیت مذهبی". 

 

آن‌ها در پایان گفته‌اند گزارش احمد شهید "نشان می‌دهد که جامعه جهانی (و به‌ویژه سازمان ملل متحد) نقض حقوق دگرباشان جنسی از سوی حکومت ایران را – که تحت عنوان دفاع از ارزش‌های اسلامی صورت می‌گیرد- برنمی‌تابد و خواستار تغییر رفتار حکومت ایران و الغای قوانین ضد دگرباشان جنسی و روابط همجنس با همجنس است."

 

سازمان دگرباشان جنسی ایرانی برای دفاع از حقوق افراد همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا و تراجنسیتی‌ ایرانی در سال ۱۳۸۳ تشکیل شد.

 

این سازمان ضمن انتشار نشریه چراغ و دفاع از حقوق دگرباشان ایرانی در سراسر جهان به مسائل مربوط به پناهجویان دگرباش جنسی نیز رسیدگی می‌کند.

 

این سازمان در سال ۲۰۰۸ میلادی برنده جایزه سالانه دفاع از حقوق بشر سازمان بین‌المللی دفاع از حقوق افراد دگرباش جنسی (جایزه فلیپا دو سوزا) شد.

 

کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر زنان و مردان همجنسگرا (International Gay & Lesbian Human Rights Commission) برای احیای حقوق کسانی تشکیل شده است که ‌در سراسر جهان بر اساس تمایلات جنسی، گرایش جنسی، هویت جنسیتی و یا اجراگری جنسی و جنسیتی مورد تبعیض و خشونت قرار می‌گیرند. این سازمان در سال ۱۹۹۰ بنیان گذاشته شد.

 

 

Share