Share

مقامات امنیتی عربستان سعودی از متلاشی کردن یک «هسته تروریستی» وابسته به ایران خبر دادند و می‌گویند این گروه توسط سپاه پاسداران آموزش دیده بود.

پرچم‌های ایران و عربستان سعودی ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، عربستان سعودی دوشنبه ۷ مهر / ۲۸ سپتامبر از انهدام یک هسته تروریستی آموزش‌دیده توسط سپاه پاسداران در ماه سپتامبر خبر داد.

مقامات عربستان سعودی، رقیب بزرگ منطقه‌ای ایران، از بازداشت ۱۰ نفر و توقیف سلاح و مواد منفجره خبر دادند.

سخنگوی ریاست امنیت دولتی سعودی گفت سه نفر از مظنونان دستگیرشده در ایران آموزش دیده‌اند و بقیه «با کارکردهای مختلف به این هسته مرتبط بودند».

این مقام امنیتی افزود اعضای این هسته در اواخر سال ۲۰۱۷ به مدت چندین هفته «در پایگاه‌های سپاه پاسداران آموزش نظامی دیده‌اند، از جمله در مورد نحوه ساخت مواد منفجره».

هفته گذشته، ۲ مهر / ۲۳ سپتامبر، ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در نشست مجازی مجمع عمومی سازمان ملل به‌شدت از حکومت ایران و گروه‌های نیابتی آن در منطقه انتقاد کرد و هشدار داد که دولت سعودی در دفاع از امنیت ملی خود کوتاه نخواهد آمد.

ملک سلمان جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که از اقدامات بین‌المللی برای حل پرونده هسته‌ای «به‌منظور توسعه برنامه‌های ویرانگر خود استفاده کرده و شبکه‌های تروریستی خود را گسترش داده است».

پادشاه سعودی همچنین گفت:

«رژیم ایران سال گذشته با نقض آشکار قوانین بین‌المللی تأسیسات نفتی عربستان سعودی را هدف قرار داد تا بار دیگر به همگان نشان دهد که هیچ اهمیتی برای ثبات اقتصادی جهان و امنیت خطوط امدادی نفت قائل نیست.»

اشاره ملک سلمان به حمله پهپادی حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن به مجموعه پالایشگاهی بزرگ بقیق و میدان نفتی حقل خریص متعلق به شرکت آرامکو در این کشور است که در شهریور / سپتامبر سال گذشته رخ داد و موجب اختلال در بازارهای نفتی شد.

عربستان سعودی حدود چهار سال پیش در پی حمله به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری سعودی در مشهد روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

دو کشور بارها یکدیگر را به اقدامات تروریستی، دخالت در امور کشورهای دیگر و برهم زدن ثبات منطقه متهم کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

Share