Share

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کُرد با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بازداشت روزنامه‌نگاران از جمله روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی کُرد در ایران اعتراض کرد.

 

به گزارش تارنمای کلمه، در این بیانیه که روز جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۱ منتشر شد، آمده است: "شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد، ضمن محکوم کردن این اقدامات تنش‌زای منافی مصالح کشور و مغایر با حقوق شهروندی هم‌میهنان از جمله فعالان کرد، از مسئولان قضایی و امنیتی کشور مصرانه می‌خواهد که به جای تشدید فشار بر فعالان مدنی و فرهنگی و سیاسی، بکوشند فشار کمرشکن اقتصادی را از گرده مردم بردارند."

 

این بیانیه می‌افزاید: "ما تلاش‌های چشمگیر خسرو کردپور و سایر فعالان مدنی و روزنامه‌نگاری را ارج نهاده وهمچنان از همه فعالان سیاسی و مدنی انتظار داریم که از هر امکانی برای آگاهی‌بخشی مردم استفاده نموده و اگر پرچم از دست یک سرباز آگاهی بخش برزمین می‌ماند، افراد دیگری آن را برداشته و افکار عمومی را از رفتارهای ناپسند و نابخردانه متولیان حکومت مطلع سازند."

 

هفته گذشته شماری از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی کُرد از جمله خسر کردپور، مدیر آژانس خبری "موکریان‌نیوز"، قاسم احمدی، فاروق سامانی و رسول خضرمروت بازداشت شدند. دلیل بازداشت این فعالان اعلام نشده است.

شورای اصلاح‌طلبان کرد: "ما تلاش‌های چشمگیر خسرو کردپور و سایر فعالان مدنی و روزنامه‌نگاری را ارج نهاده وهمچنان از همه فعالان سیاسی و مدنی انتظار داریم که از هر امکانی برای آگاهی‌بخشی مردم استفاده نموده و اگر پرچم از دست یک سرباز آگاهی بخش برزمین می‌ماند، افراد دیگری آن را برداشته و افکار عمومی را از رفتارهای ناپسند و نابخردانه متولیان حکومت مطلع سازند"

به گفته شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کُرد، در حالی که ایران تحت  فشارهای شدید جهانی و تحریم‌ها قرار دارد و همه در آستانه انتخابات انتظار گشایش فضای سیاسی را دارند اما "ماموران گوش به فرمان فرماندهی استبدادجوی حاکم و دولت‌مردان خود محور و مصلحت ناشناس با اقدامات نسنجیده و احساسی خود هر روز مسأله‌ای را برای تشدید بحران‌های داخلی ناشی از تورم سرسام‌آور و تحریم‌های خارجی کمرشکن عرضه می‌کنند."این شورا اتهام "جاسوسی" را که علیه روزنامه‌نگاران مطرح شده، غیرقابل قبول دانسته است.

 

بهمن ماه امسال نیز ۱۷ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شدند. وزارت اطلاعات این روزنامه‌نگاران را به همکاری با رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی فارسی متهم کرده، اتهامی که از سوی مدیران این شبکه رد شده است.

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کُرد خطاب به نهادی امنیتی ایران گفته است: "دستگاه‌های قضایی و امنیتی کشور از خود بپرسند آیا با زندانی کردن، کشتن زندانیان، شکنجه، فشار روحی و روانی بر زندانیان و خانواده‌های‌شان و ایجاد فشار بر فعالان سیاسی و مدنی اصلاح‌طلب و تغییرخواه چه دستاوردی را نصیب کشور کرده‌اند که همچنان بر تداوم آن روش‌های نادرست اصرار می‌ورزند؟"

 

بازداشت روزنامه‌نگاران و توقیف روزنامه‌ها و نشریات در ایران یکی از مسائلی است که همواره مورد انتقاد روزنامه‌نگاران و مدیران رسانه‌ها قرار دارد. هم‌اکنون نیز شماری از روزنامه‌نگاران در ایران در بازداشت به سر می‌برند.

 

 سازمان گزارشگران بدون مرز یکی از نهادهای غیردولتی مدافع حقوق رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران بر این باور است که "روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران مستقل ایران، قربانیان واقعی جنگ قدرت در جمهوری اسلامی هستند."

Share