Share

پلیس تهران بامداد یکشنبه ۶۳ نفر را به اتهام "اخلال در نظم و امنیت عمومی و اجتماعی" بازداشت کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرتیپ حسین ساجدی‌نیا، فرمانده انتظامی تهران گفت پرونده این افراد در روزهای آینده به دادگاه ارسال می‌شود.

 

وی از بازداشت‌شدگان به عنوان "اراذل و اوباش" نام برد و افزود تاکنون در سال جاری خورشیدی ۱۶۰۰ تن از این افراد در تهران بازداشت شده‌اند. ساجدی‌نیا ابراز امیدواری کرد با "برنامه‌ریزی‌های پلیس" در تهران، "اوباشگری" کاهش پیدا کند.

 

 فرمانده پلیس تهران، تجاوز به عنف (زور و اجبار)، توزیع و فروش موادمخدر، مزاحمت برای نوامیس، تشکیل باندهای فساد و شرارت، عربده‌کشی، شرب‌خمر و تخریب اموال عمومی" را از اتهامات افراد بازداشت شده اعلام کرد 

وی "تجاوز به عنف (زور و اجبار)، توزیع و فروش موادمخدر، مزاحمت برای نوامیس، تشکیل باندهای فساد و شرارت، عربده‌کشی، شرب‌خمر و تخریب اموال عمومی" را از اتهامات افراد بازداشت شده اعلام کرد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده این افراد در منطقه "تهران‌نو" بازداشت شده و صبح امروز در مقابل دیدگان عمومی مردم قرار گرفتند.

 

بر پایه این گزارش "یاسر دنبه،‌ علی باشگاهی، میلاد خوفناک، وحید سلطان، بهروز ذومبه، ابی قابلمه، فری نفسی و احسان کافر" نام تعدادی از بازداشت‌شدگان اعلام شده است.

 

بازداشت افراد موسوم به "اراذل و اوباش" بخشی از طرح "امنیت اجتماعی" است که در سال‌های اخیر از سوی نیروی انتظامی اجرا می‌شود.

 

مراحل نخستین اجرای طرح امنیت اجتماعی بیشتر بر "پوشش زنان" تمرکز داشت و در مراحل بعدی ابتدا جمع‌آوری معتادان و سپس جمع‌آوری بزه‌کاران، بازرسی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس و آرایشگاه‌های مردانه، عکاسی‌ها، کافی‌نت‌ها و… نیز در دستور کار نیروی انتظامی قرار گرفت.

 

اجرای این طرح که مبلغی در حدود ۱۰۳ میلیارد تومان از سوی دولت به‌عنوان ردیف بودجه برای آن در نظر گرفته شده، طی سال‌های اخیر واکنش‌های موافق و مخالف را به همراه داشته‌ است.

Share