Share

شماری از سازمان‌های بین‌المللی و ایرانی حقوق بشری با ارسال نامه‌ای به هیأت‌های نمایندگی دایمی کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، خواستار تمدید ماموریت گزارش ویژه حقوق بشر در ایران شدند.

 

به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر) این نهادهای حقوق بشری خواهان آن شده‌اند که شورای حقوق بشر سازمان ملل  در نشست روز ۲۱ یا ۲۲ مارس خود، براساس قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و نتیجه‌گیری‌های گزارش‌های اخیر دبیرکل و گزارشگر ویژه قطعنامه‌ای در محکومیت نقضِ نظام‌مند حقوق بشر در ایران به تصویب برسانند.

 

در بخشی از این نامه آمده است: "دولت ایران حاضر به همکاری با گزارشگر ویژه سازمان ملل نیست و به این دلیل شورای حقوق بشر به ویژه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۹۲ باید خواهان پایان یافتن نقض حقوق بشر در ایران شود و به نظارت دقیق بر وضعیت حقوق بشر در این کشور ادامه دهد. "

 

در حالیکه دولت ایران به احمد شهید اجازه دیدار از این کشور را نداده است، او از سپتامبر تا دسامبر ۲۰۱۲ با ۱۶۹ نفر در داخل و خارج از ایران مصاحبه کرده و پیش از آن نیز در فاصله فوریه تا ژوئن سال ۲۰۱۲، با ۹۹ نفر گفت‌وگو کرده  و  ۱۲۴ مورد را پیگیری کرده است.

 

گزارش ۷۷ صفحه‌ای احمد شهید بر اساس گفته‌‌های ۱۶۹ شاهد از داخل ایران و در خارج از این کشور تهیه شده و قرار است روز دوشنبه ۲۱ اسفندماه (۱۱ مارس) به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شود.

در حالیکه دولت ایران به احمد شهید اجازه دیدار از این کشور را نداده است، او از سپتامبر تا دسامبر ۲۰۱۲ با ۱۶۹ نفر در داخل و خارج از ایران مصاحبه کرده و پیش از آن نیز در فاصله فوریه تا ژوئن سال ۲۰۱۲، با ۹۹ نفر گفت‌وگو کرده  و  ۱۲۴ مورد را پیگیری کرده است

عفو بین‌الملل، مجمع آسیایی حقوق بشر و توسعه، موسسه مطالعات حقوق بشر قاهره، اتحاد جهانی مشارکت شهروندان، ابتکار حقوق بشر مشترک المنافع، کنکتاس دیریتوس هومانوس (ارتباط با حقوق بشر)، مدافعان حقوق بشر در شرق و شاخ افریقا، ابتکار حقوق فردی در مصر، آزادی از شکنجه، دیده‌بان حقوق بشر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، سرویس بین المللی حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، اتحاد برای ایران، شبکه مدافعان حقوق بشر غرب افریقا، و سازمان جهانی ضد شکنجه  از جمله سازمان‌های حقوق بشری هستند که این تقاضا را مطرح کرده‌اند.

 

 

امضاکنندگان این نامه معتقدند: "تمدید ماموریت گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر به مسئولان ایران این پیام را خواهد داد که باید به نقض حقوق بشر پایان دهند و به تعهدات بین‌المللی خود عمل کنند."

 

احمد شهید، وزیر امور خارجه پیشین مالدیو و مشاور نخست‌‌وزیر فعلی این کشور، ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ (۱۷ جون ۲۰۱۱) به سمت "گزارشگر ویژه" حقوق بشر ایران منصوب شد.

 

از زمان تأسیس "شورای حقوق بشر سازمان ملل" در سال ۲۰۰۶ این نخستین بار است که برای ایران "گزارشگر ویژه" منصوب می‌شود. در دهه‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ رینالدو گالیندوپل (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳) و موریس کاپیتورن (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰) گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بودند که از سوی "کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل" منصوب شده بودند و در طول دوران مأموریت خود توانستند چند بار به ایران سفر کردند و گزارش‌هایی را نیز به مقامات سازمان ملل ارائه دادند.

 

Share