Share

رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس می‌گوید که اختلال‌های اخیر در شبکه اینترنت ایران به دلیل قطع VPN‌‌های "غیرقانونی" است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، رمضانعلی سبحانی‌فرد، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس گفت: "ظرف چند روز گذشته پورت‌های VPN غیرقانونی در کشور مسدود شده و براساس اعلام قبلی مسئولان، از این پس تنها VPN های قانونی و ثبت نام شده، قابلیت استفاده خواهند داشت."

 

او همچنین اعلام کرد که بررسی اختلال در دسترسی کاربران ایرانی به سایت‌های پربازدیدی همچون یاهو و گوگل در دستور کار کمیته ارتباطات مجلس قرار گرفته است.

 

 در روزهای اخیر گزارش‌های بسیاری مبنی بر کند شدن سرعت اینترنت در ایران و اختلال در دسترسی به برخی سایت‌های اینترنتی مخابره شده است. سبحانی فرد گفته است که دلایل بروز این مشکلات ظرف دو روز آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد. به گفته وی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید در این زمینه پاسخگو بوده و اطلاع‌رسانی لازم را برای بیش از ۳۵میلیون کاربر اینترنت ارائه دهد.  

 

رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس: "ظرف چند روز گذشته پورت‌های VPN غیرقانونی در کشور مسدود شده و براساس اعلام قبلی مسئولان، از این پس تنها VPN های قانونی و ثبت نام شده، قابلیت استفاده خواهند داشت"

این نخستین بار نیست که دسترسی به اینترنت در ایران با اختلال مواجه می‌شود. در مهرماه سال جاری دسترسی به پست الکترونیک جی میل به مدت یک هفته در ایران غیرممکن شده بود. در جریان اعتراضات پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری نیز سرعت اینترنت در ایران  بارها کاهش پیدا کرد.

 

بسیاری از سایت‌های اینترنتی در ایران فیلتر هستند و کاربران اینترنت با استفاده از فلیترشکن از این سایت‌ها استفاده می‌کنند.استفاده از نرم‌افزارهای  VPN یکی از روش‌های کاربران ایرانی برای دسترسی به سایت‌های فیلتر شده هستند.

 

در ایران «کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ» که ریاست آن برعهده غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور است، درباره فیلتر کردن وب‌سایت‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

 

 کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ، تاکنون تعداد زیادی از سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی را در ایران فیلتر کرده است. سایت‌های رادیو زمانه، بی‌بی‌سی، رادیو فردا، دویچه وله، صدای آمریکا و همچنین شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، توئیتر و بالاترین از جمله سایت‌هایی هستند که برخی از آن‌ها ماه‌ها پیش و برخی دیگر سال‌ها پیش در ایران فیلتر شده‌اند

Share