Share

دولت ترامپ روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر/۹ مهر اعلام کرد قصد دارد  در سال ۲۰۲۱ میلادی تنها برای  ۱۵هزار پناهنده اجازه اسکان در آمریکا را صادرکند.  این کمترین تعداد میزان پذیرش پناهنده در تاریخ نوین برنامه پناهندگی آمریکا محسوب می‌شود.

واشنگتن، اکتبر ۲۰۱۹: فعالان و مدافعان حقوق پناهندگان بر روی پله های کنگره لباس نجات بر تن کرده و به پناهندگان خوش آمد می‌گویند. این افراد همگی بعدا بازداشت شدند

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد این طرح پیشنهادی منعکس کننده اولویت بخشی دولت ترامپ به «ایمنی و رفاه آمریکایی‌ها بویژه در شرایط پاندمی کووید-۱۹ است»  

سال گذشته سقف پذیرش پناهندگی به ۱۸ هزار نفر کاهش یافت، اما به دلیل سختگیری در بررسی سوابق و نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا  تنها نیمی از پناهندگان توانستند به آمریکا برسند. 

رئیس جمهوری آمریکا معمولا یک سقف سالانه برای تعداد پذیرش پناهنده در هر سال تعیین می‌کند. بر اساس قوانین آمریکا، رئیس جمهور لازم است پیش از نهایی کردن تعداد سالانه پناهندگان با کنگره مشورت کند، اما تصمیم نهایی در این زمینه با کاخ سفید است.

طرح دولت ترامپ برای سال ۲۰۲۱ شامل سهمیه خاص برای پناهندگانی می‌شود که از ترس آزار به دلیل عقاید مذهبی از کشورشان می‌گریزند. همچنین پناهندگانی از عراق که به ایالات متحده کمک کرده‌اند  و نیز پناهندگانی از کشورهای السالوادور، گواتمالا، هندوراس، هنگ کنگ، کوبا و ونزوئلا  در این طرح سهمیه خاص دارند.

جو بایدن، رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰  از حزب دموکرات آمریکا، وعده داده در صورت پیروزی در انتخابات پذیرش پناهندگان را به ۱۲۵ هزار نفر در سال برساند.

البته  آقای بایدن مشخص نکرده که با چه سرعتی این سقف را افزایش می‌دهد. چنانچه فعالان و مدافعان حقوق پناهندگان می‌گویند، سال‌ها طول می‌کشد که برنامه پذیرش پناهندگی حتی پس از پایان دوره ترامپ، به حالت قبلی خود بازگردد. 

در حال حاضر ده‌ها هزار پناهنده در صف ورود به آمریکا هستند، بسیاری از آن‌ها حتی تقاضای درخواست‌شان مورد قبول واقع شده و مراحل کنترل امنیتی و بررسی‌های لازم را هم گذرانده‌اند.

در همین زمینه:

Share