Share

در حالی‌که چهار روز است هیئت‌های نمایندگی دولت افغانستان و طالبان دیداری با هم نداشته‌اند، رئیس جمهوری افغانستان به کویت و قطر سفر کرد و عبدالله نیز به هند می‌رود. زلمی خلیل‌زاد نیز در دوحه به‌سر می‌برد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ـ عکس از آرشیو

در آستانه هفته چهارم مذاکرات بین ‌افغان، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان صبح دوشنبه ۵ اکتبر / ۱۴ مهر به‌همراه یک هیئت کابل را به مقصد کویت ترک کرد تا در مراسم ترحیم شیخ صباح الاحمد صباح، امیر کویت شرکت کند و از آن‌جا به دوحه، پایتخت قطر، محل مذاکرات دولت افغانستان و طالبان برود.

این سفر در حالی انجام خواهد شد که حدود سه هفته از آغاز رسمی مذاکرات مستقیم کابل با گروه طالبان می‌گذرد، اما این مذاکرات در روزهای اخیر با کُندی پیش رفته و هیئت‌های مذاکره‌کننده‌ دو طرف تا کنون روی اصول مذاکرات به توافق نرسیده‌اند.

با این‌که محمدمعصوم استانکزی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده دولت و شیخ عبدالحکیم، رئیس هیئت مذاکره‌کننده طالبان به‌شکل انفرادی با هم دیدار کرده‌اند، اما از چهار روز پیش تاکنون هیچ‌گونه نشستی میان گروه‌های تماس دو طرف برای بحث بر روی اصول مذاکرات برگزار نشده است. با این حال، منابع آگاه در هیئت دولت و طالبان می‌گویند ارتباط در سطح عمومی میان دو طرف ادامه داشته است. آن‌ها ابراز امیدواری می‌کنند که بتوانند روی تعیین مبنا برای پیشبرد مذاکرات به توافق برسند.

در حال حاضر دو طرف بر سر دو مسئله مهم اختلاف دارند. طالبان از یک سو توافق‌نامه‌ خود با آمریکا را اساس مذاکرات بین ‌افغان می‌داند و از سوی دیگر همچنان بر حل اختلاف‌ها براساس فقه حنفی –  یکی از شاخه‌های دینی اهل سنت – تأکید دارند. هیئت مذاکره‌کننده دولت افغانستان اما توافق‌نامه‌ آمریکا با طالبان را به‌عنوان اساس مذاکرات دو طرف افغان قبول ندارد و معتقد است که اختلاف‌ها تنها نباید براساس فقه حنفی حل شود زیرا در افغانستان تنها پیروان مذهب حنفی زندگی نمی‌کنند.

اشرف غنی در سفر به قطر با شیخ تمیم حمد بن آل ثانی امیر قطر، شیخ خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل ثانی صدراعظم قطر، زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و ژنرال اسکات میلر فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، اعضای هیئت مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان ملاقات می‌کند. او قرار است در انستیتو دوحه نیز سخنرانی کند.

زلمی خلیل‌زاد در دوحه حضور دارد و با هیئت مذاکره‌کننده دو طرف دیدار کرده است.

برخی از منابع آگاه می‌گویند دلیل حضور اشرف غنی و زلمی خلیل‌زاد در دوحه این است که مذاکرات با بن‌بست روبه‌رو شده است. با این حال، دو طرف از کاربرد واژه «بن‌بست» در شرایط کنونی پرهیز می‌کنند.

روز گذشته، یکشنبه ۴ اکتبر / ۱۳ مهر اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در ارگ ریاست‌ جمهوری دیدار کردند.

به‌گفته ارگ ریاست ‌جمهوری در این دیدار عبدالله درباره‌ سفر اخیر خود به پاکستان اطلاعاتی به اشرف غنی داد و دو طرف درباره اقدامات بعدی در روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.

عبدالله عبدالله هفته‌ گذشته در یک سفر سه روزه به پاکستان با مقام‌های ارشد نظامی و غیرنظامی پاکستان در مورد صلح افغانستان بحث و گفت‌وگو کرد. مقام‌های پاکستانی در دیدار با عبدالله وعده دادند که در روند صلح افغانستان کمک کنند. به‌گفته آن‌ها پاکستان از صلح در افغانستان سود می‌برد.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد که عبدالله تا دو روز دیگر در یک سفر رسمی چهار روزه به هند می‌رود.

خوزون گفت عبدالله در جریان این سفر با مقام‌های هندی در مورد صلح افغانستان و توسعه‌ روابط دوجانبه بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

زلمی خلیل‌زاد نیز پنج‌شنبه گذشته با ملا برادر معاون سیاسی و رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه دیدار کرد. در این دیدار مولوی عبدالحکیم حقانی رئیس هیئت مذاکره‌کننده‌ گروه طالبان نیز حضور داشت.

محمدنعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توئیتر نوشت در این دیدار در مورد آزادی زندانیان، صلح، مذاکرات بین ‌افغان و دیگر موضوعات مربوط به این روند بحث و گفت‌وگو شد.

خلیل‌زاد سه‌شنبه ۲۹ سپتامبر / ۸ مهر دور تازه‌ سفرهای خود به دوحه و منطقه را آغاز کرد.

روز گذشته (یکشنبه) کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن ابراز نگرانی از افزایش ترورهای هدفمند غیرنظامیان، اعلام کرد که در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۵۳۳ غیرنظامی در سراسر افغانستان در نتیجه‌ ترورهای سیستماتیک و هدفمند کشته و ۴۱۲ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

تنها در ولایت قندهار از ۱۹ فوریه سال جاری میلادی / ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ تاکنون ۱۱۲ غیرنظامی از جمله هفت زن در اثر ترورهای هدفمند کشته و ۷۲ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ادامه‌ خشونت‌ها و حملات خونین را در مغایرت کامل با روند جاری گفت‌وگوهای صلح دانست و از طرف‌های درگیر جنگ خواست تا اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه را رعایت کرده و به خواست‌های مکرر این کمیسیون برای کاهش تلفات غیرنظامیان در کشور پاسخ عملی بدهند.

روز شنبه انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در ولایت ننگرهار به کشته شدن ۱۳ تن و زخمی‌شدن شمار زیادی از افراد منجر شد.

بیشتر بخوانید:

Share