Share

دبیرکل ناتو در دیدار با وزیر خارجه ترکیه خواهان تلاش این کشور برای کاهش تنش‌ها در قره‌باغ شد. او از آذربایجان و ارمنستان خواست تا به درگیری‌ها خاتمه دهند و راه حل صلح‌آمیز را در پیش بگیرند. درگیری‌ها همچنان در قره‌باغ و آذربایجان ادامه دارد و بیش از پیش جان غیرنظامیان مورد تهدید قرار می‌گیرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ـ عکس از آرشیو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو دوشنبه ۵ اکتبر / ۱۴ مهر در یک نشست خبری با مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا به موضوع درگیری‌ها در قره‌باغ اشاره کرد و ضمن ابراز نگرانی نسبت به ادامه درگیری‌های نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ از دو طرف خواست هرچه سریع‌تر آتش‌بس کنند و برای حل مسائل خود راه مسالمت‌آمیز را در پیش بگیرند.

استولتنبرگ گفت:

«من انتظار دارم ترکیه از نفوذ خود برای کاهش تنش‌ها [در قره‌باغ] استفاده کند.»

مولود چاووش‌اوغلو نیز در سخنان خود ارمنستان را متهم کرد که «مستقیماً غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد» و آن را «یک جنایت جنگی» دانست.

وزیر خارجه ترکیه گفت:

«تمام سازمان‌ها به‌ویژه ناتو باید ارمنستان را به خروج فوری از خاک آذربایجان فرابخوانند.»

استولتنبرگ با خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز دیدار کرد و قرار است با رجب طیب اردوغان نیز گفت‌وگویی داشته باشد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای ارمنی قره‌باغ و ارتش آذربایجان دوشنبه برای دومین روز متوالی درگیری‌های خود را به‌ویژه با گلوله‌باران بی‌وقفه مناطق شهری ادامه دادند. بیم آن می‌رود که در این حملات غیرنظامیان بیشتری قربانی شوند.

وزارت خارجه قره‌باغ اعلام کرد که استپاناکرت، پایتخت آن‌ها با جمعیت ۵۰ هزار نفر، هدف «شلیک‌های شدید موشک» قرار گرفته است.

شاهدان محلی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که این شهر سه ساعت زیر بمباران بوده و بسیاری از ساکنان شهر ترجیح دادند که شهر را ترک کنند. بقیه در پناهگاه‌ها پنهان می‌شوند. بر روی بسیاری از ساختمان‌ها آثار دو روز حملات موشکی دیده می‌شود، ساختمان‌ها فروریخته‌اند و شیشه پنجره‌ها شکسته‌اند.

روز گذشته (یکشنبه) در دو طرف آتش توپخانه‌ها را به روی یکدیگر گشودند و شهرها را هدف قرار دادند. این حملات به‌ویژه به استپاناکرت، شهر شوشا همسایه آن و در سوی دیگر به گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان در فاصله ۶۰ کیلومتری مرز و یا بیلقان آذربایجان انجام شد.

به‌گفته باکو حملات به جمهوری آذربایجان روز دوشنبه در همین شهرها و دیگر مناطق مانند آغجابدیع از سر گرفته شد.

حکمت حاجی‌اف، مشاور ریاست جمهوری آذربایجان ویدئویی را که ظاهراً بازار مرکزی آغجابدیع را نشان می‌داد در توئیتر خود منتشر کرد که در آن ویترین‌های خُرد شده نشان داده می‌شد. حاجی‌اف نوشت «تنها هدف این حمله کشتن غیرنظامیان است».

وزارت دفاع آذربایجان نیز روز دوشنبه از انهدام چهار سامانه پرتابگر چندتایی موشک گراد متعلق به نیروهای ارمنی در قره‌باغ خبر داد.

روز گذشته شوشان استپانیان، دبیر مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که ارتش قره‌باغ سه هواپیمای نیروهای مسلح آذربایجان را منهدم کرد.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه همچون آذربایجان در طرف ارمنستان نیز خانه‌هایی را دیده‌اند که با شلیک‌ها از هم شکافته شده‌اند.

براساس آمار رسمی، بمباران روز یکشنبه چهار کشته در بخش قره‌باغ و پنج کشته در آذربایجان و همچنین مجروحان بسیاری از دو طرف داشته است.

از آغاز دور جدیددرگیری‌ها در منطقه قره‌باغ در تاریخ ۲۷ سپتامبر / ۶ مهر، دو طرف یکدیگر را مقصر تشدید اوضاع می‌دانند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که فرانسه، آمریکا و روسیه سه کشوری که نقش میانجی‌گر دارند در حال تدارک انتشار بیانیه جدیدی هستند که در آن از «اتخاذ اقدامات مشخص به‌منظور جلوگیری از خونریزی در منطقه» سخن رفته است.

الهام علی‌اوف، رئیس جمهوری آذربایجان روز دوشنبه خواستار حضور رسمی ترکیه در مذاکرات بین‌المللی برای حل مناقشه قره‌باغ شد. او گفت:

«ترکیه بازیگر مهمی در منطقه، همسایه آذربایجان و همسایه ارمنستان است. به نظر من در روند صلح آینده که شکل خواهد گرفت نقش ترکیه بسیار مهم خواهد بود.»

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین نقش مسکو را مسئولانه خواند و سطح روابط روسیه و آذربایجان را بالا ارزیابی کرد.

علی‌اوف اما از موضع امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه انتقاد کرد و گفت پاریس خود را از روند حل و فصل مسائل جدا می‌کند.

روسیه و فرانسه و آمریکا از سال ۱۹۹۴ در مذاکرات گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد مسئله قره‌باغ نقش میانجی را دارند. در پی وقوع درگیری‌های جدید، رهبران سه کشور در بیانیه‌ای از طرفین خواستند که بلافاصله درگیری‌ها را متوقف کنند و به راه دیپلماتیک حل و فصل اختلافات بازگردند. آلمان و ناتو نیز پس از آن موضع مشابهی گرفتند.

همچنین روز دوشنبه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری خود گفت جمهوری اسلامی طرحی را آماده کرده است که با مشورت جمهوری آذربایجان، ارمنستان، دولت‌های منطقه و همسایگان پیگیری خواهد شد.

مناقشات جاری در قره‌باغ شدیدترین درگیری‌های این منطقه از دهه ۱۹۹۰ هستند. اعلام استقلال قره‌باغ از آذربایجان در اوایل این دهه جنگی را در پی داشت که منجر به کشته شدن ۳۰ هزار نفر شد، این منطقه اما هنوز توسط هیچ کشوری از جمله ارمنستان به عنوان منطقه‌ای مستقل به‌رسمیت شناخته نشده است.

بیشتر بخوانید:

Share