Share

مجلس شورای اسلامی فوریت طرحی را به تصویب رساند که از پرداخت بخشی از عوارض آلایندگی صنایع به سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با آلودگی زیست‌محیطی بر اساس بودجه ۹۹ جلوگیری می‌کند. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اما با این طرح مخالف است و گفته که «مسئول رفع آلایندگی شهرداری نیست».

سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس

سمیه رفیعی جمعه ۱۸ مهر در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) درباره پرداخت ۳۵ درصد عوارض آلایندگی صنایع به سازمان حفاظت محیط زیست گفت:‌

«۳۵ درصد عوارض آلایندگی صنایع، سال ۹۹ برای اولین بار به حساب صندوق ملی محیط زیست پرداخت شده است،  یعنی از سال ۸۳ با گذشت ۱۶ سال این اولین بار است که خود سازمان محیط زیست می‌خواهد از این عوارض منتفع شود، آن مرجع ذیصلاحی که می‌تواند برای رفع مشکلات و جبران خسارات زیست محیطی راهکاری مدنظر قرار دهد و مساله را حل کند، قطعا خود سازمان محیط زیست است.»

رئیس فراکسیون محیط زیست پرداخت‌نشدن این عوارض به سازمان محیط زیست را تضعیف هر چه بیشتر یک «سازمان ضعیف» دانست که «شاید یک دهم دستگاه‌های دولتی دیگر بودجه دارد» و گفت:

«حتی همین ۳۵ درصد هم در برابر بودجه‌ دیگر دستگاه‌ها اصلا رقم قابل توجهی نیست که بخواهد تا این اندازه بر سرش بحث پیش بیاید.»

بر اساس قانون بودجه ۹۹، قرار بود ۳۵ درصد از عوارض آلودگی صنایع به سازمان حفاظت محیط زیست و مابقی آن به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تعلق بگیرد. به این ترتیب، مقرر شده بود که یک هزار میلیارد تومان سهم محیط زیست باشد و دو هزار میلیارد تومان سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها.

اما مجلس یازدهم فوریت طرحی را به تصویب رساند که خواهان پرداخت تمام عوارض آلودگی به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است. مقام‌های سازمان محیط زیست برآشفته شدند و نمایندگان مجلس را به بی‌توجهی به محیط زیست و آلودگی هوا و آب و خاک متهم کردند.

سمیه رفیعی نیز به ایلنا گفته است که «بحران‌های محیط زیستی و خسارت‌های ناشی از آن موجب آزار مردم شده است، به خصوص مردم مناطقی که با مراکز آلاینده هم‌جوار هستند».

او افزوده که مسئولیت رفع آلایندگی با سازمان محیط زیست است و شهرداری‌ها چنین مسئولیتی ندارند و به همین خاطر معلوم نیست «محل صرف هزینه‌ی این بودجه در شهرداری دقیقا کجا است».

طرح پرداخت تمام عوارض به شهرداری‌ها که در دوران بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و همه‌گیری ویروس جدید کرونا به مرز ورشکستگی رسیده اند،‌ باید در صحن علنی مجلس تصویب شود.

ایران با معضل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ رویاروست که حتی در دوران همه‌گیری کووید‌ـ‌۱۹،‌ بر خلاف بسیاری از کشورها، در تهران تخفیف نیافت.

همچنین دفع زباله در بسیاری از نقاط ایران،‌ به ویژه استان‌های شمالی کشور با مشکل جدی رویاروست.


بیشتر بخوانید:

Share