Share

همزمان با ورود قیمت دلار به کانال ۳۱ هزار تومان، رئیس بانک مرکزی ایران برای دومین بار در طی چهار ماه گذشته به عراق سفر کرد. همزمان با این سفر، حشد الشعبی پیشنهاد آتش‌بس مشروط را مطرح کرده است.  

همزمان با ورود قیمت دلار به کانال ۳۱ هزار تومان عبدالناصر همتی، دوشنبه ۲۱ مهر برای دومین بار به عراق سفر کرد(عکس: ایرنا)

رئیس کل بانک مرکزی ایران برای انجام سفری یک روزه وارد بغداد پایتخت عراق شد. همزمان استعفای او تکذیب شد. یک روز قبل از این سفر هم حشد الشعبی پیشنهاد آتش‌بس مشروط با آمریکا را مطرح کرده است.  

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، صبح دوشنبه ۲۱ مهر در رأس هیاتی با هدف گسترش همکاری‌های بانکی در حوزه مناسبات بازرگانی و دیدار و گفت وگو با مقامات بلندپایه از جمله نخست‌وزیر، وزیر دارایی و رئیس کل بانک مرکزی عراق به بغداد سفر کرد.

بر همین اساس قرار است همتی به ترتیب با مصطفی غالب مخیف، رئیس کل بانک مرکزی عراق، سالم جواد عبدالهادی الچلبی، رئیس بانک تجارت آن کشور، علی عبدالامیر علاوی وزیر دارایی و «مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌و‌گو کند

این دومین سفر رئیس کل بانک مرکزی ایران به عراق در چهار ماه گذشته است.

تهاتر ارز در برابر کالا

ایران هر ماه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌کند. چهار میلیارد دلار از ۱۲ میلیارد دلار صادرات ایران به عراق مربوط به صادرات برق و گاز است که دو میلیارد دلار آن تا خرداد سال جاری هنوز پرداخت نشده بود.

همتی در نخستین سفرش به عراق در ۲۸ خرداد سال جاری که فقط هشت ساعت به درازا کشید در دیدار و گفت‌وگو با همتای عراقی خود و همچنین با نخست‌وزیر عراق بر سر ساز و کاری مشترک برای تسریع در تأمین کالاهای اساسی ایران به توافق رسید.

در این فاصله قیمت دلار در ایران از مرز ۳۱ هزار تومان هم عبور کرده است. یکی از دلایل متعدد صعود قیمت دلار این است که منابع ارزی موجود کمتر از نیاز کشور برای تامین کالاهای اصلی دانست. حسین سلیمی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان روز گذشته گفته بود:

«نیاز ارزی ۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود درحالی‌که کل صادرات ما رقمی در حدود ۴۰ میلیارد دلار است که این ارز نیز نه به‌صورت آنی بلکه با تأخیر چند ماهه وارد کشور می‌شود بنابراین بازار را با نیاز ارزی مواجه می‌کند.»

کانال مالی ویژه تجارت ایران و عراق

سال گذشته ایران و عراق در مورد «تسهیل امور بانکی صادرکنندگان کالا و خدمات ایرانی»، «فعالیت شعبه‌های بانک‌های ایرانی در عراق»، «ایجاد روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های عراقی» و همچنین «ضرورت پذیرش ضمانت‌نامه‌های دیناری به جای ضمانت‌نامه دلاری برای فعالیت ‌پیمانکاران ایرانی» بحث و گفت‌و‌گو کردند.

این گفت‌وگوها در چارچوب کانال مالی ویژه تجارت ایران و عراق مطرح شد که اکنون قرار است برای تهاتر دلار و برق در برابر کالاهای اساسی و داروی مورد نیاز ایران به کار گرفته شود. بیش و کم مشابه کانال مالی سوئیس که در ایران به عنوان «شتا» شناخته می‌شود و وزارت خزانه‌داری آمریکا هم بر آن نظارت دارد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در سفر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به ایران خواهان افزایش مبادلات تجاری دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار شده بود. یک روز قبل از سفر همتی به بغداد، محمد مُحی، سخنگوی گروه کتائب حزب‌الله، از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه از پیشنهاد آتش‌بس مشروط به آمریکا خبر داد. خبرهایی از احتمال استعفای همتی در رسانه‌های داخلی درج شده بود که تکذیب شد.   

بیشتر بخوانید:

Share