Share

دو گروگان آمریکایی و پیکر یک گروگان سوم که در زندان‌های حوثی‌های یمن بودند با مداخله عمان با ۲۴۰ زندانی حوثی تبادل شدند.

جنگ داخلی یمن – عکس از آرشیو

چهارشنبه ۲۳ مهرماه/۱۴ اکتبر، دو گروگان آمریکایی از زندان‌های شیعیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن آزاد  و به کشور عمان تحویل داده شدند. پیکر یک گروگان سوم آمریکایی که در زندان‌های حوثی‌های یمن به مرگ طبیعی درگذشته بود هم برای انتقال به آمریکا به عمان فرستاده شد.

ساندرا لولی و میکائیل گیدادا در توافقی بین ایالات متحده، عمان و عربستان سعودی با حوثی‌های یمن آزاد شدند. عمان در این توافق نقش میانجی را داشته است.

در مقابل ۲۴۰ سرباز حوثی که یا اسیر نیروهای عربستان سعودی بودند، یا در جنگ زخمی شده بودند و یا در جریان گفت‌وگوهای صلح یمن در سوئد به عمان رفته بودند، اجازه یافتند که به یمن بازگردند.

به گزارش نیویورک تایمز، آزادسازی آمریکایی‌های زندانی اولویت رابرت سی اوبراین، مشاور امنیت ملی دولت دونالد ترامپ است. این معاوضه با هدایت اوبراین به کمک دولت عمان ممکن شده است. اوبراین قبلاً به عنوان مذاکره کننده اصلی آزادسازی گروگان‌ها برای کابینه ترامپ کار می‌کرده است. در بیانیه‌ای کوتاه، اوبراین از سلطان عمان و پادشاه عربستان سعودی «برای تلاش‌های آنها برای آزادی شهروندان آمریکا» تشکر کرد.

ساندرا لولی یک امدادگر است که ۱۶ ماه زندانی حوثی‌ها بوده است. میکائیل گیدادا، تاجر است و نزدیک یک سال گروگان بوده است. بلال فاتین، یک زندانی دو تابعیتی یمنی-آمریکایی بوده که در دوران اسارت به مرگ طبیعی درگذشته است.

لولی و گیدادا اکنون در عمان هستند و به زودی به ایالات متحده باز خواهند گشت.

۲۴۰ حوثی آزاد شده از عمان با دو هواپیما به یمن منتقل شده‌اند. محمد عبدالسلام، یک مقام عالی رتبه حوثی گفت که حدود ۲۴۰ یمنی که در عمان مانده بودند، با دو فروند جت عمانی وارد صنعا، پایتخت یمن شدند.

بسیاری از آنها از مبارزان مسلح سابق انصارالله و اسرای جنگی هستند که در زندان‌های عربستان سعودی و یا متحدانش بودند.

عبدالسلام به المسیره، شبکه تلویزیونی تحت مدیریت حوثی‌ها گفت آزادشدگان شامل یمنی‌های زخمی هستند که در ابتدا برای معالجه پزشکی به عمان سفر کرده بودند و حوثی‌هایی که برای شرکت در گفتگوهای صلح به آنجا رفته بودند.

آسوشیتدپرس نوشته است که یک روز پس از این معاوضه قرار است برخی از نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن که در اسارت حوثی‌ها‌ هستند و برخی از حوثی‌ها که زندانی عبد ربه منصور هادی هستند آزاد شوند. در این تبادل اسرا که سازمان ملل متحد میانجی آن است قرار است در کل ۱۰۸۱ زندانی جنگی آزاد شوند. در میان این اسرا سربازان عربستان سعودی و شهروندان سودانی هم هستند که برای ائتلاف عربستان سعودی می‌جنگیده‌اند.

ائتلاف تحت هدایت عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ با حوثی‌ها درگیر است. جنگ داخلی یمن پس از تصرف صنعا ــ پایتخت ــ به دست حوثی‌ها، برکناری عبد ربه منصور هادی و مداخله نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی آغاز شد و به جنگی نیابتی بین دو قدرت عربی حوزه خلیج فارس با ایران بدل شد. جمهوری اسلامی از حوثی‌ها حمایت می‌کند. جنگ در یمن بدترین بحران انسانی جهان را به وجود آورد و میلیون‌ها نفر در نتیجه این جنگ از کمبود مواد غذایی و پزشکی رنج می‌برند.

در همین زمینه:

Share