Share

فرمانده سپاه پاسداران در تهران اعلام کرد که همزمان با بالا گرفتن همه‌گیری ویروس کرونا در ایران، سپاه گشت‌های «امر به معروف و نهی از منکر کرونایی» و نقاهتگاه‌هایی برای مراقبت از بیماران کووید-۱۹ به راه می‌اندازد.

سردار پاسدار محمد یزدی، فرمانده سپاه تهران

ایران از نظر تعداد جانباختگان کووید-۱۹ در جایگاه پنجم جهان قرار دارد. علاوه بر فرسودگی کادر درمان و ابتلای آن‌ها به کووید-۱۹، ظرفیت مراکز درمانی به ویژه در تهران و در استان‌های قرمز نیز پر شده است. ماسک در تهران اجباری شده و شهروندان متخلف جریمه می‌شوند.

سردار پاسدار محمد یزدی، فرمانده سپاه تهران صبح پنجشنبه ۲۴ مهر در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت گفت علاوه بر توزیع «ماسک‌های صلواتی» در بین شهروندان و ضد عفونی کردن اماکن عمومی و معابر، سپاه قصد دارد نقاهتگاه‌‌های وسیعی را هم دایر کند:

«نقاهتگاه‌های وسیع ایجاد می‌کنیم که اگر بیمارستان‌‎ها با مشکل و محدودیت‌های فیزیکی مواجه شدند بتوانیم بخشی از بیماران را پیش از بستری در بیمارستان و یا در دروان نقاهت در این محل قرنطینه کنیم. البته نقاهتگاه‌ها پیش از این ساخته شده و اکنون به صورت‌های دیگر در حال استفاده است اما تصمیم داریم فضای فیزیکی و امکانات تجهیزاتی آن را گسترش دهیم.»

بر اساس فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران مکلف شده برای تداوم درمان مبتلایان به کووید-۱۹ بیمارستان‌های صحرایی برپا کند. اما پزشک و پرستار و تجهیزات کافی برای مراقبت از بیماران در ایران وجود ندارد. مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا بعد از ظهر چهارشنبه گفت:

«آیا تجهیزات پزشکی به اندازه کافی داریم؟ ما با کمبود نیرو‌های درمانی مواجه هستیم و در صورت ساخت بیمارستان صحرایی می‌خواهیم نیروی مورد نیاز را از کجا بیاوریم؟ افرادی که در نوبت بستری قرار دارند و برایشان تخت خالی موجود نیست، احتیاج به دستگاه اکسیژن و پزشکان متخصص دارند و نمی‌توان از آنها در نقاهتگاه‌ نگهداری کرد.»

فرمانده سپاه تهران در ادامه مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت از تشکیل گشت‌های «امر به معروف و نهی از منکر کرونایی» خبر داد:

«برای مقابله با افرادی که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی بی‌توجه هستند گروهی را با نیروی انتظامی و کادر درمانی و پزشکی تشکیل دادیم تا آنها را با امر به معروف و نهی از منکر ارشاد کرده و در صورت بی‌توجهی به تذکرات و توصیه‌ها، به دلیل رفتار پرخطر و تهدید سلامتی مردم با آنها برخورد می‌کنیم.»

در چهارمین هفته ورود ایران به موج سوم همه‌گیری ویروس کرونا، روز گذشته برای سومین روز پیاپی تعداد جانباختگان رکورد زد. مرگ و میر به حدی است که بهشت زهرا برای جلوگیری از تجمع خانواده‌ها بر سر مزار بستگانش، که خود ممکن است به همه‌گیری ویروس دامن بزند، بسته شد.

بیشتر بخوانید:

Share