Share

دادگاهی در آمریکا یک شهروند ایرانی به نام سید سجاد شهیدیان را به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ۲۳ ماه زندان محکوم کرد.

سید سجاد شهیدیان

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سید سجاد شهیدیان، شهروند ۳۳ ساله ایرانی به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا، پولشویی، سرقت هویت و کلاهبرداری مالی به ۲۳ ماه زندان محکوم شد. شهیدیان که در نوامبر/آذر ۲۰۱۸ در لندن بازداشت شده بود، در مه/اردیبهشت سال جاری به آمریکا مسترد شد.

دادستانی ایالت مینه‌سوتا شهیدیان را متهم کرد که با جعل اسناد و گذرنامه و سایر مدارک تلاش کرده است تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزند.

اریکا مک دانلد، وکیل آمریکایی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«آقای شهیدیان در ایران یک مدیر بلندپایه و یک میلیونر بود. او اکنون یک مجرم است که همه اموال خود را از دست داده.»

سجاد شهیدیان صاحب شرکت Payment24  با ۴۰ کارمند و شعباتی در تهران، شیراز، اصفهان و شهرهایی در خارج از ایران بود. این شرکت خدمات مالی به سایر شرکت‌ها ارائه می‌داد. شهیدیان (معروف به سهیل شهیدی) متولد سال ۱۳۶۵ در شهر شیراز است. دفترهای مرکزی Payment24 در شیراز و تهران واقع بود.

دادستان ایالت مینه‌سوتا اعلام کرد مهم‌ترین فعالیت این شرکت بر ارائه خدمات مالی به شهروندان ایرانی از طریق مؤسسات مالی ایالات متحده آمریکا متمرکز بود.

شهیدیان در دادگاه اعتراف کرد که از طریق صدها حساب در پی‌پل (PayPal) میلیون‌ها دلار آمریکا را به اقتصاد ایران تزریق کرده است.

دادگاه مینه‌سوتا علاوه بر سجاد شهیدیان، وحید والی یکی دیگر از مدیران شرکت Payment24 را هم به پولشویی، کلاهبرداری بانکی و سرقت هویت متهم کرده است. وحید والی در این پرونده دستگیر نشده و همچنان «تحت تعقیب» است.

در اثر تحریم بانکی ایران منابع ارزی این کشور مسدود شده است. روز گذشته عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران هشدار داده بود که فشارهای اقتصادی تا سه هفته آینده افزایش می‌یابد.


*این خبر با اطلاعات تازه به روز شد.

بیشتر بخوانید:

Share