Share

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی ایران در واکنش به انتشار خبری درباره قاچاق ۱۹ کامیون دارو از ایران به عراق گفته اظهارات مقامات عراق مبنی بر قاچاق دارو از ایران به این کشور فعلا فقط در حد ادعاست. حیدر محمدی گفته هیچ سند و مدرکی ارائه نشده و اگر نمونه‌های داروها را به ایران بدهند، بررسی می‌شود. پیش‌تر یک مقام وزارت بهداشت گفته بود که این داروها از داروخانه خریداری شده است.

این تصویر از محموله داروی قاچاق شده به عراق در سایت روزنامه الشرقیه عراق منتشر شده

روز جمعه ۱۶ اکتبر/۲۵ مهر اداره اطلاعات ارتش عراق از کشف ۱۹ کامیون در استان دیاله خبر داد که بار آن‌ها داروی قاچاقی بوده است. رسانه‌های عراق به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور این محموله را «بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق» توصیف کرده‌‌اند.

اداره اطلاعات ارتش در غرب عراق و استان هم‌مرز دیاله با ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مانع عبور این کامیون‌ها که بار آنها صدها هزار دلار ارزش داشته شده است.

طبق این اطلاعیه رانندگان کامیون‌ها قصد داشته‌اند از دست گمرک فرار کنند اما در جاده نیسمیه به خانقین بازداشت شدند.

حیدر محمدی، مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی ایران روز شنبه ۲۶ مهر در گفت و گو با ایرنا گفته هنوز مشخص نیست چه داروهایی به عراق قاچاق شده، باید مقامات امنیتی ایران با همکاری مقامات امنیتی عراق نمونه‌های داروها را به سازمان غذا و دارو بدهند تا بررسی شود که چه داروهایی بوده و از کجا قاچاق شده است. او گفته با ارائه نمونه های داروهای کشف شده، اگر ایرانی باشد، به راحتی از طریق سامانه تیتک قابل ردیابی است.

این تصویر به عنوان تصویر یکی از رانندگان کامیون‌های قاچاق دارو در سایت ایرنا منتشر شده است

محمدی گفته طبق استعلام وزارت بهداشت از گمرگ ایران، مقامات گمرگ به طور شفاهی اعلام کردند که ظاهرا این داروها از ترکیه تزانزیت شده و از ترکیه وارد ایران شده و از طریق مرزهای غربی ایران به عراق منتقل شده است.

قرار است روز یکشنبه به طور رسمی نتیجه این استعلام از گمرک به سازمان غذا و داروی ایران اعلام شود. محمدی گفته اگر به طور رسمی مکاتبه ای صورت بگیرد و نمونه دارو را به ایران بدهند، به طور رسمی نظر وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

مدیر کل داروی وزارت بهداشت گفته شاید انتشار این خبر یک جو روانی علیه ایران باشد و تنها راه بررسی آن ارانه نمونه‌هایی از داروهایی است که ادعا می شود به عراق قاچاق شده است.

این در حالی است که رئیس سازمان غذا و داروی ایران چندی پیش گفته بود به علت ارزش پایین ریال ایران نسبت به پول رایج کشورهای همسایه، قاچاق دارو به این کشورها افزایش یافته است. ‌

سازمان غذا و داروی ایران همچنین در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که داروهای قاچاق مکشوفه در کشور عراق، متعلق به یکی دیگر از کشورهای همسایه بوده و صرفا از طریق یکی از مرزهای ایران ترانزیت شده است.

در اطلاعیه سازمان غذا و دارو آمده که این سازمان «در شرایط تحریم‌های آمریکا که تامین و واردات برخی داروها و تجهیزات پزشکی را با مشکلات مواجه کرده است، تمام توان و ظرفیت‌های داخلی به کار گرفته شده تا بیماران از بابت تامین داروهای خود احساس کوچکترین نگرانی نداشته باشند.»

این سازمان در عین حال تایید کرده که با توجه به اینکه بخشی از داروهای مورد نیاز بیماران با ارز دولتی تامین می‌شود، امکان سوء استفاده برخی افراد سودجو در حوزه قاچاق دارو وجود دارد. بنا بر این اطلاعیه، سامانه‌ای موسوم به «تیتک» امکان رصد اصالت محصولات سلامت محور برای مصرف کنندگان داخلی را در صورت قاچاق با اجرای برچسب‌گذاری به روش TTAC فراهم کرده است.

روز گذشته علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت، به خبرگزاری رکنا گفته بود که احتمالا این داروها، از داروهای ورقی بدون نسخه بوده است: «طبق آنچه اعلام شده این داروها از داروخانه خریداری شده است. هنوز مشخص نیست که چه داروهایی قاچاق شده، چون داروهای خاص در ایران طبق پروتکل‌های خاص ارایه می‌شود.»

هرچند دارو جزو موارد تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست، اما کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی منابع غیررسمی و مقامات دولت ایران می‌گویند که این تحریم‌ها روند واردات دارو و تجهیزات پزشکی را دچار مشکل کرده است. بر این اساس، در روزهای گذشته گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با به اشتراک گذاشتن روایت‌های خود از کمبود دارو به عنوان یکی از نمونه‌های اثرات تحریم بر مردم عادی، به این تحریم‌ها اعتراض کردند. گروه دیگری در مقابل نوشته‌اند که کمبودها در زمینه دارو و تجیهزات پزشکی به ناکارآمدی حکومت و فساد سیستماتیک در آن بر می‌گردد.

در حالی‌که مقام‌های ایرانی بارها از تحریم دارو شکایت کرده‌اند، بهمن ماه گذشته سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی درباره راه‌اندازی کانال بشردوستانه سوئیس برای دارو و غذا گفت دارو و غذا تحریم نبودند که برای آن سوئیس کانال ایجاد می‌کند. او در عین حال کارشکنی‌های آمریکا را مانع ورود دارو به کشور دانسته بود.


در همین زمینه:

Share