Share

پادشاهی تایلند با صدور فرمانی وضعیت فوق‌العاده در آن کشور را که از هفته گذشته تاکنون در پی بالا گرفتن اعتراضات علیه نظام سلطنتی و دولت پرایوت برقرار شده بود لغو کرد.

اعترضات تایلند با خواست برکناری دولت و اعمال اصلاحات در نظام سلطنتی (عکس: شاتر استاک)

به گزارش خبرگزاری رویترز پنجشنبه ۲۲ اکتبر/ یکم مهر پادشاهی تایلند با صدور فرمانی اعلام کرد وضعیت فوق‌العاده از ساعت ۱۲ به وقت محلی (۵ صبح به وقت گرینویچ) لغو می‌شود.

سال گذشته دادگاه‌ فعالیت حزب مخالف دولت پرایوت را ممنوع اعلام کرد. به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها اعتراضات به ممنوعیت حزب مخالف پرایوت فروکش کرد، اما دوباره از اواسط ژوئیه / خرداد سال جاری از سر گرفته شد. خواست اصلی تظاهرکنندگان برکناری پرایوت، تدوین قانون اساسی جدید برای تایلند و پایان دادن به آزار و اذیت فعالان و مخالفان است. برخی از معترضان هم خواهان اعمال اصلاحات در نظام سلطنتی تایلند‌ند.

با بالا گرفتن اعتراضات و برگزاری تجمعات اعتراضی در برابر دفتر نخست‌وزیر، پنجشنبه هفته گذشته وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بر این اساس اجتماعات بیش از ۵ نفر و انتشار خبرهایی که به امنیت ملی ‌آسیب برساند، به صورت چاپی و یا آنلاین ممنوع شد. به پلیس تایلند هم اجازه داده شد که معترضان را بازداشت کند.  با این‌حال اعتراضات همچنان ادامه یافت. اکنون پادشاهی تایلند تلاش دارد با لغو وضعیت فوق‌العاده معترضان را آرام کند. پادشاهی تایلند در فرمان سلطنتی خود آورده است:

«خشونت‌ها که اعلام وضعیت فوق‌العاده را ضروری کرده بود، کاهش یافته و به پایان رسیده است. از این به بعد مقامات می‌توانند قوانین مدنی را به طور عادی اجرا کنند.»

 به گزارش خبرگزاری رویترز دلیل اصلی اعلام وضعیت فوق‌العاده تمسخر کاروان ملکه سوثیدا بود.

معترضان تایلندی دانش‌آموزان و جوانانی هستند که رهبر مشخصی ندارد.  «جنبش آزاد جوانان» و «جنبش متحد تاماسات» که یک گروه دانشجویی از دانشگاه تاماسات بانکوک است از گروه‌های فعال در این اعتراضات و سردمدار درخواست اصلاحات در نظام سلطنتی تایلند هستند. گروه دیگر جنبش «دانش‌آموزان بد» است که نوجوانان دبیرستانی هستند و به دنبال اصلاحات در نظام آموزشی کشورند. اغلب معترضان ۲۰ و چند ساله هستند. آرنون نامپا، وکیل برجسته حقوق بشری که ۳۶ سال دارد از حامیان اعتراضات تایلند است.   

بیشتر بخوانید:

Share