Share

در ادامه خشونت‌ها در افغانستان، حمله هوایی به یک مدرسه در روستای «هزاره قرلق» از توابع شهر بهارک جان ۱۲ کودک را گرفت. سخنگوی والی تخار گفته است ارتش افغانستان این حمله «اشتباهی» را انجام داده است.

کودکان کابل ـ عکس از شاتر استاک

جواد هجری، سخنگوی والی ولایت تخار پنج‌شنبه ۲۲ اکتبر / یکم آبان اعلام کرد که روز گذشته (چهارشنبه) در یک حمله هوایی به یک مدرسه دینی در روستای «هزاره قرلق» از توابع شهر بهارک این ولایت، ۱۲ کودک کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.

هجری افزود این حمله، «اشتباهی» توسط نیروهای ارتش افغانستان انجام شده است و یک هیأت به زودی برای بررسی ابعاد آن تشکیل می‌شود.

منطقه‌ «هزاره قرلق» در ۱۲ کیلومتری شهر تالقان، مرکز تخار قرار دارد.

شهر بهارک در ولایت تخار روز چهارشنبه ۲۱ اکتبر / ۳۰ مهر صحنه درگیری‌های نظامی خونین میان نیروهای دولتی و طالبان بود. در نخستین ساعت‌های چهارشنبه طالبان به این شهر حمله کرده و ۴۳ نیروی دولتی را کشته و بیش از ۳۰ نفر دیگر از آن‌ها را زخمی کردند. در اطراف شهر خواجه‌غار تخار نیز سه سرباز پلیس محلی به‌دست طالبان کشته شدند.

سخنگوی والی تخار می‌گوید در حال حاضر وضعیت امنیتی در شهر‌های بهارک و خواجه‌غار خوب است.

از آغاز مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان، حملات طالبان شدت بیشتری گرفته است. به‌گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بیش از یک هزار حمله نظامی، انفجار مین و حمله انتحاریِ گروه طالبان دست‌کم ۱۸۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

این کمیسیون روز چهارشنبه اعلام کرد که در جریان درگیری‌های اخیر هلمند‌، ۳۹ هزار و ۲۰۰ نفر آواره شده‌اند. پنج هزار و ۶۰۰ خانواده به مناطق تحت کنترل دولت و سه هزار و ۵۰۰ خانواده به مناطقی که در دست طالبان است رفته‌اند. در درگیری‌های هلمند دست‌کم ۱۵ نفر نیز کشته و ۱۱۱ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از طرف‌های درگیر خواسته است که جنگ را متوقف و با برقراری آتش‌بس موافقت کنند تا به «وضعیت دشوار» آوارگان رسیدگی شود و کشتار و ویرانی پایان یابد.

افزایش شمار تلفات غیرنظامیان نشان می‌دهد که آغاز مذاکرات بین‌افغان بر میزان خشونت‌ها در افغانستان تأثیر چندانی نگذاشته است.

مذاکرات دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر ادامه دارد. دو طرف پس از وقفه‌ای در تهیه شیوه کار خود، سرانجام توافق کردند که شمار اعضای گروه‌های تماس را از حدود پنج نفر به سه نفر کاهش دهند تا بتوانند هرچه زودتر روی موارد مورد اختلاف به توافق برسند.

بیشتر بخوانید:

Share