Share

شارمین میمندی‌نژاد، مؤسس «جمعیت امدادگر امام علی» پس از گذراندن بیش از چهار ماه حبس با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

شارمین میمندی‌نژاد، بنیانگذار جمعیت امدادگر «امام علی» با سپردن وثیقه دو میلیارد تومانی ۶ آبان ۱۳۹۹ از زندان آزاد شد. عکس از هرانا

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شارمین میمندی‌نژاد، مؤسس جمعیت امداد دانشجویی امام علی با سپردن وثیقه دو میلیارد تومانی، سه‌شنبه ۶ آبان از زندان اوین آزاد شد.

او یکشنبه ۲۷ مهرماه، با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران به بند عمومی زندان اوین منتقل شده بود.

مأموران امنیتی سپاه پاسداران یکم تیرماه سال جاری، شارمین میمندی‌نژاد را به‌همراه مرتضی کی‌منش مسئول رسانه‌ای جمعیت امام علی و کتایون افرازه، از مسئولان این جمعیت بازداشت کردند. آن‌ها همچنین دفتر اصلی این جمعیت را در همان روز تعطیل و تمامی مدارک و دستگاه‌های موجود در دفتر را ضبط کردند.

مرتضی کی‌منش یکم مردادماه و کتایون افرازه، تیرماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. قرار بازداشت شارمین میمندی‌نژاد اما شهریورماه امسال برای یک‌بار دیگر تمدید شده بود.

جمعیت امداد دانشجویی امام علی در سال ۱۳۷۸ تأسیس شده و یکی از برجسته‌ترین سازمان‌های جامعه مدنی ایران است که با بیش از ۱۰ هزار عضو داوطلب، فعالیت می‌کند.

فعالیت این سازمان مردم‌نهاد در زمینه آسیب‌های اجتماعی از جمله فقر، کودک-مجرمان در صف اعدام، کودکان کار و اعتیاد در بین کودکان است. این سازمان بیش از ۴۰ مرکز در محله‌های حاشیه ۲۰ استان ایران دارد و به بیش از شش هزار کودک و زن خدمات حمایتی در زمینه آموزش، سلامت، اشتغال و معیشت ارائه می‌کند.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل مردادماه امسال نسبت به فشارهای فزاینده دولت ایران علیه جمعیت امام علی و همچنین دستگیری مؤسس آن، هشدار داده بود.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بود به جمعیت امام علی اجازه دهند به فعالیت‌های خود تحت ساختار کنونی ادامه دهد و به دخالت در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های این سازمان مردم‌نهاد را متوقف کند خاتمه دهند. او همچنین خواستار آزادی فوری شارمین میمندی‌نژاد شده و گفته بود که بازداشت او در تعارض با قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

بیشتر بخوانید:

Share