Share

نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی نسبت به وضعیت وخیم آلودگی هوا و همه‌گیری ویروس کرونا در این شهر هشدار داد و گفت اردکان آلوده‌ترین هوای کشور را داراست.

آلودگی هوا در اردکان

محمدرضا دشتی، نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی، سه شنبه ۶ آبان در جلسه علنی مجلس نسبت به وضعبت بحرانی هوای آلوده شهر اردکان ابراز نگرانی کرد و بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی نسبت به تخریب و از بین رفتن محیط‌زیست این شهر اخطار داد.

محمدرضا دشتی با اشاره به اینکه فعالیت‌های اقتصادی و غیره که موجب آلودگی و تخریب محیط زیست می‌شوند، ممنوع است، گفت:

«طی دو هفته گذشته من با رئیس مجلس جلساتی را درباره آلودگی هوای شهرستان اردکان برگزار کردم، آلودگی هوا در اردکان نسبت به شهرهای دیگر در کشورمان از آلایندگی بسیار بالاتری برخوردار است. وضعیت آلودگی هوای اردکان را با ۳ استان صنعتی هم‌جوار خود مقایسه کردم، آلودگی هوا در اردکان ۱۹۱ است در حالی که در تهران ۹۲، اصفهان ۱۳۵ و در اراک ۱۱۷ است.»

نماینده اردکان همچنین با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا همزمان با آلودگی هوا در این شهر گفت: «هر چه داد می‌زنم و با آقای رئیس مجلس جلسه می‌گذارم و با وزرای مربوطه این مشکل را بیان می‌کنم، کسی به داد این شهر نمی‌رسد.»

شهرستان صنعتی اردکان واقع در استان یزد، به عنوان قطب فولاد در ایران شناخته می‌شود و تعدادی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های فولاد و صنایع مرتبط در این شهر قرار دارند. علاوه بر فولاد، کارخانه‌های دیگری در حوزه‌های صنایع غذایی، بهداشتی، تبدیلی، گرمایشی، سرمایشی، قطعه‌سازی و غیره در اردکان فعال هستند.

تولید بیش از حد گازهای گلخانه‌ای این شهر را در زمره آلوده‌ترین شهرهای ایران قرار داده است. آلودگی هوا در این شهر طی سال‌های گذشته بارها باعث تعطیلی مدارس شده است. علاه بر گازهای گلخانه‌های ذرات معلق در هوا به دلیل بافت کویری محیط‍‌زیست اطراف ارکان، از جمله دیگر دلایل آلودگی هوای این شهر به شمار می‌آید.

Share