Share

جان کری، وزیر خارجه آمریکا با ابراز نگرانی درباره وضعیت سعید عابدینی از نوکیشان مسیحی ایرانی – آمریکایی که در ایران در زندان است، خواهان آزادی وی شد.

 به گزارش رویترز، جان کری روز جمعه دوم فروردین ۱۳۹۲ در بیانیه‌ای گفت عدم دسترسی سعید عابدینی به دیپلمات‌های سوئیسی که حافظ منافع آمریکا در ایران هستند، “او را نگران کرده است.” همسر سعید عابدینی از این اظهارات جان کری استقبال کرده است.

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید عابدینی اوایل مهر ۱۳۹۱ در منزل پدری‌اش بازداشت شده است. وی قبل از سال ۱۳۸۵ کلیسای خانگی داشته و در این راستا فعالیت می‌کرده است و پس از آن به خارج رفته که پس از بازگشت بازداشت شده است.

  به گفته ناصر سربازی وکیل عابدینی “تشکیل کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبانی جهت ارتکاب جرم” را از جمله اتهاماتی برشمرد کرد که از سوی دادگاه علیه موکلش اعلام شده است. وی گفته است: “در جلسه‌ دادگاه اتهامات توسط موکل و اینجانب پذیرفته نشد.”

 دادگاه  در بهمن ماه ۱۳۹۱ عابدینی را به هشت سال حبس محکوم کرد. در سال‌های اخیر ده‌ها نفر از اعضای کلیساهای خانگی در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند

Share