Share

آذربایجان می‌گوید ارمنستان در یک حمله موشکی به منطقه‌ای نزدیک قره‌باغ ۲۱ غیرنظامی را کشته و ده‌ها نفر را زخمی کرده است. این ببیشترین تلفات روزانه غیرنظامیان در یک ماه مناقشه قره‌باغ است.

بمباران شبانه گنجه – یک امدادگر یکی از ساکنان ساختمان‌های تخریب شده را همراهی می‌کند. ۱۷ اکتبر ۲۰۲۰ – آذربایجان اعلام کرد جسد ۷ نفر را از زیر آوارها بیرون کشیده است (عکس از by Bulent Kilic / AFP)

دفتر دادستان کل آذربایجان چهارشنبه ۲۸ اکتبر / ۷ آبان اعلام کرد که حملات موشکی ارمنستان یک محله تجاری و پرجمعیت در مرکز شهر برده را هدف قرار داده و منجر به کشته شدن ۲۱ غیرنظامی و زخمی شدن دست‌کم ۷۰ نفر شده است.

روز گذشته (سه‌شنبه)، باکو ایروان را متهم کرده بود که با تیراندازی به منطقه برده چهار غیرنظامی از جمله یک دختر خردسال دو ساله را کشته است.

تلفات روز چهارشنبه برای غیرنظامیان در آذربایجان از زمان کشته شدن ۱۳ نفر در بمباران ۱۷ اکتبر / ۲۶ مهر در گنجه، دومین شهر بزرگ این کشور، بالاترین تلفات است.

حکمت حاجی‌اف، مشاور الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان، روز چهارشنبه نیروهای ارمنی را به شلیک موشک‌های «اسمرچ» به برده و استفاده از مهمات خوشه‌ای برای «تحمیل جراحات بیشتر به غیرنظامیان» متهم کرد.

الهام علی‌اف نیز با انتشار پیامی در توییتر ضمن ابراز تسلیت به جان‌باختگان حمله موشکی به شهر برده نوشت انتقام اهالی برده را خواهند گرفت و پاسخ لازم را در میدان جنگ به «اشغالگران» خواهند داد.

ایروان بلافاصله اتهام انجام این حمله را رد کرد و در مقابل نیروهای آذربایجانی را به بمباران مناطق مسکونی در قره‌باغ کوهستانی متهم کرد. ارمنستان اعلام کرد که نیروهای آذربایجان شهرهای مارتونی و شوشا در قره‌باغ را بمباران کرده و یک غیرنظامی را کشته و دو نفر دیگر را زخمی کرده‌اند.

دو طرف از ادامه درگیری‌های نظامی در چندین منطقه از خط مقدم این منطقه کوهستانی قفقاز نیز خبر دادند و ادعا کردند که چند منطقه را به کنترل خود درآورده‌اند.

وزارت امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای حمله به شهر برده آذربایجان را محکوم کرد و جامعه بین‌الملل، از جمله آمریکا، روسیه و فرانسه، رهبران مشترک گروه مینسک را به اعتراض به این حمله فراخواند.

این حملات و اتهامات متقابل دو روز پس از شکست سومین آتش‌بس امضاشده زیر نظارت آمریکا، که قرار بود از روز دوشنبه به‌اجرا درآید انجام می‌شوند. بدین ترتیب این بار نیز عملاً آتش‌بس شکست خورده است.

روز دوشنبه، با نزدیک شدن نیروهای آذربایجانی به جاده حیاتی ارمنستان و منطقه قره‌باغ، ایروان اعتراف کرد که کنترل شهر استراتژیک قبادلی، در جنوب قره‌باغ را از دست داده است.

براساس آمار خبرگزاری فرانسه، از زمان آغاز درگیری‌های جدید ارمنستان و آذربایجان در ۲۷ سپتامبر / ۶ مهر نزدیک به یک‌هزار و ۱۲۰ نفر از جمله حدود ۱۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است تاکنون حدود  پنج هزار نفر در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

جامعه بین‌المللی تاکنون نشان داده است که توانایی مذاکره برای برقراری آتش‌بس پایدار و حتی فراتر از آن پایان مسالمت‌آمیز درگیری‌ها را ندارد. آذربایجان و ارمنستان هم در بیشتر موارد نشان داده‌اند که انعطاف‌پذیر نیستند.


بیشتر بخوانید:

Share