Share

در زندان مرکزی ولایت هرات زندانیان دست به شورش زدند و بر اثر درگیری با مأموران چندین نفر کشته و زخمی شدند. زندان مرکزی هرات بزرگترین زندان در غرب افغانستان است.

زندانیان زندان هرات ـ عکس از آرشیو

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات پنج‌شنبه ۲۹ اکتبر / ۸ آبان اعلام کرد شب گذشته (چهارشنبه) زندانیان زندان مرکزی این ولایت در واکنش به بازرسی نیروهای امنیتی از بخش‌های زندان دست به اعتراض زدند و قسمتی از ساختمان زندان را به آتش کشیدند.

مأموران امنیتی به‌منظور ایجاد نظم بیشتر، اقدام به تفتیش بخش‌هایی از زندان هرات کرده بودند، اما با واکنش تند زندانیان بخش پنجم این زندان مواجه شدند. پلیس برای پراکنده کردن زندانیان، اقدام به شلیک هوایی کرد و با ادامه درگیری‌ها ۸ نفر کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شدند.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست بهداشت عمومی (صحت عامه) ولایت هرات روز پنج‌شنبه گفت یک زندانی در اثر اصابت گلوله و هفت نفر دیگر با اشیاء نامعلومی کشته و هشت زندانی نیز زخمی شدند.

عارف جلالی، دکتر مسئول بیمارستان حوزوی هرات هم گفت؛ چهار کارمند زندان نیز زخمی شده‌اند. به گفته‌ او، زندانیان با اصابت گلوله و کارمندان زندان بر اثر کتک‌کاری زخمی شده‌اند. وضعیت سلامت دو تن از زخمی‌شدگان وخیم گزارش شده است.

جلالی افزود: انتقال اجساد و زخمی‌شدگان تا حوالی ساعت دو بامداد امروز (پنج‌شنبه) ادامه داشته است.

شب گذشته به دلیل این شورش نیروهای دولتی مسیرهای منتهی به زندان مرکزی هرات را مسدود کرده بودند تا از فرار احتمالی زندانیان در این زندان جلوگیری کنند. صبح پنج‌شنبه نیز نیروهای امنیتی در نزدیکی زندان مرکزی هرات مستقر بودند.

زندان مرکزی هرات با شش بخش بزرگترین زندان در غرب افغانستان است و بیش از دو هزار و ۵۰۰ زندانی در این زندان به‌سر می‌برند.

بیشتر بخوانید:

Share