Share

رهبران جهان اقدام تروریستی در نیس فرانسه را محکوم کردند. در ادامه بازداشت‌های مربوط به این حمله پلیس یک مرد دیگر را هم دستگیر کرد. تونس اعلام کرد که در تحقیقات به فرانسه کمک خواهد کرد.

حمله تروریستی در نیس فرانسه – پنج‌شنبه ۲۹ اکتبر / ۸ آبان – عکس از shutterstock

دستگاه قضائی فرانسه، جمعه ۳۰ اکتبر / ۹ آبان اعلام کرد که یک نفر دیگر را در ارتباط با حمله مرگبار چاقو در نیس دستگیر کرده است. فرد بازداشت‌شده مرد ۴۷ ساله‌ای است که مظنون به تماس با متهم اصلی است که روز گذشته در کلیسای نوتردام سه نفر را کشت و چند نفر را زخمی کرد. براهیم عیساوی متهم اصلی ۲۱ سال سن دارد، اهل تونس است و روز گذشته به‌شدت زخمی و سپس دستگیر شد و به بیمارستان انتقال یافت.

عیساوی در ماه سپتامبر گذشته از طریق بندر لامپدوزا وارد ایتالیا شد و با مدرکی که از صلیب سرخ دریافت کرده بود، در ماه اکتبر به فرانسه و پاریس رفت. او همان صبح حادثه وارد نیس شد و در کلیسای نوتردام به مردم حمله کرد. ابتدا با چاقو گلوی یک زن ۶۰ ساله را برید و سپس خادم کلیسا و یک زن ۴۴ ساله را کشت. قبل از این‌که پلیس به سوی براهیم شلیک کند، او چندین بار فریاد «الله اکبر» سر داده بود.

از آن‌جا که براهیم عیساوی اهل تونس است، مقامات تونسی به بازرسان فرانسوی پیشنهاد کمک در تحقیقات داده‌اند. دادستان عمومی در تونس گفته است که آن‌ها تحقیقات خود را آغاز کرده‌اند تا ببینند او در تونس همدستی داشته است یا خیر.

با این حال پلیس‌های فرانسه و تونس گفته‌اند نام فرد مهاجم در فهرست تروریست‌ها قرار ندارد.

ابراز همبستگی اتحادیه اروپا و سازمان ملل

سران کشورها و دولت‌های اتحادیه اروپا حمله تروریستی در نیس را محکوم کردند. آن‌ها در بیانیه مشترکی گفتند این حمله، حمله به ارزش‌های اتحادیه اروپا نیز هست و آن‌ها در مبارزه با تروریسم و ​​افراط‌گرایی کاملاً در کنار فرانسه ایستاده‌اند.

نمایندگان اتحادیه اروپا از سران کشورها در سراسر جهان خواستند تا به جای اختلاف، برای گفت‌وگو و تفاهم بین جوامع و مذاهب تلاش کنند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز اعلام کرد که سازمان ملل در همبستگی با فرانسه در کنار این کشور ایستاده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم سخنان مشابهی ایراد کرد و ایران، ترکیه و عربستان سعودی نیز این عمل را محکوم کردند.

بالاترین سطح هشدار ترور در فرانسه

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه بالاترین سطح هشدار تروریسم را در کشور اعلام کرد. مکرون بعد از ظهر روز گذشته همراه با چند وزیر خود به نیس رفته بود. او از استقرار ۷۰۰۰ نیروی ضدتروریستی در کشور خبر داد. این نیروها از جمله باید از ساختمان‌هایی مانند مدارس و کلیساها محافظت کنند.

اظهارات اخیر مکرون در مراسم یادبود ساموئل پاتی، معلمی که توسط یک اسلام‌گرای افراطی سر بریده شد حملاتی علیه او را در کشورهای مسلمان‌نشین موجب شد و برخی از رهبران کشورها از جمله رجب طیب اردوغان با او تند برخورد کردند. مکرون در آن مراسم گفته بود فرانسه از آزادی بیان دفاع می‌کند و انتشار کاریکاتورها متوقف نخواهد شد. کاریکاتورهای جنجالی پیامبر اسلام به‌تازگی از سوی مجله طنز شارلی ابدو بازنشر شده بود.

در کشورهای اسلامی، طی روزهای اخیر، اعتراضات فزاینده‌ای علیه دولت فرانسه صورت گرفته که با درخواست تحریم کالاهای فرانسوی همراه بوده است. اخیراً، محمد ماهاتیر، رئیس دولت سابق مالزی اعلام کرد که مسلمانان سراسر جهان حق مجازات فرانسه را دارند.

در همین حال خبرگزاری الجزیره گزارش داده است که حمله نیس نگرانی مسلمانان ساکن فرانسه را برانگیخته است. الجزیره با اشاره به پیام‌های برخی از فعالان مدنی مسلمان در شبکه‌های اجتماعی نوشته است آن‌ها، هم از این حمله خشمگین‌اند و ناراحت و هم از گسترش نفرت‌پراکنی نگران.

این خبرگزاری به نقل از برخی از آن‌ها نوشته است «مرتکبان چنین جنایت‌هایی هیچ تفاوتی بین مسلمانان و مسیحیان قائل نیستند و از یک ایدئولوژی بیگانه با اسلام پیروی می‌کنند».

آن‌ها گفته‌اند فرانسه در «جنون، نفرت، خشم و انتقام» قرار دارد.

نیس در سال ۲۰۱۶ نیز هدف یک حمله تروریستی قرار گرفته بود که در جریان آن ۸۶ نفر کشته و ۱۵۰ نفر زخمی شدند.


بیشتر بخوانید:

Share