Share

روز جمعه ۹ آبان/ ۳۰ اکتبر، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶,۶ در مقیاس ریشتر، ساعت ۱۴:۵۱ به وقت محلی، برخی از نقاط استان ازمیر در ترکیه را لرزاند؛ به‌نحوی که چندین ساختمان تجاری و مسکونی در شهر‌های ازمیر و سیوری حصار به‌کلی ویران شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، به گفته وزیر بهداشت ترکیه ۴ نفر کشته شده‌اند. ستاد مدیریت بحران حوادث طبیعی این کشور نیز مصدومیت حداقل ۱۲۰ نفر را تایید کرده است.

زلزله امروز به جز ازمیر در شش استان دیگر ترکیه هم احساس شد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ساعاتی پس از وقوع این زمین لرزه، با انتشار یک توئیت در حساب کاربری خود در توئیتر ضمن ابراز همدردی با خسارت دیدگان زلزله، اعلام کرد که دولت این کشور با تمامی امکانات موجود در کنار زلزله زدگان ایستاده است.

او در این توئیت نوشته: «از همه شهروندان ما که از زلزله ازمیر آسیب دیده‌اند حمایت می‌کنیم. با تمام امکانات کشور، در کنار شهروندان خود هستیم که از زلزله آسیب دیده‌اند. برای شروع کار تمامی سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه اقدامات لازم و مقتضی را آغاز کرده‌اند.»

براساس اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های داخلی در ترکیه، این زلزله در عمق ۱۷ کیلومتری دریای اژه رخ داده و به‌غیر از ازمیر، تعدادی از ساختمان‌های مسکونی در شهرستان سیوری حصار هم آسیب جدی دیده است.

به‌دنبال وقوع این زمین لرزه در ترکیه کشورهای آذربایجان، یونان و فرانسه برای امدادرسانی به آسیب دیدگان و ارسال کمک به ترکیه، اعلام آمادگی کرده‌اند.

به‌نوشته پایگاه خبری «سون دقیقه»، کمال الدین حیدروف، وزیر حوادث غیر مترقبه آذربایجان، ساعاتی پیش در یک تماس تلفنی به مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت که کشورش آماده ارائه هرگونه حمایتی از آسیب دیدگان زلزله امروز است.

همچنین نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان هم در یک تماس تلفنی با همتای خود در ترکیه ضمن اعلام پشتیبانی کشورش از شهروندان آسیب دیده از زلزله، ابراز امیدواری کرده که این بحران هرچه زودتر در ترکیه برطرف شود.

از سوی دیگر ژرار درمنن، وزیر کشور فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرده که دولت این کشور «در کنار شهروندان آسیب دیده از زلزله در ترکیه و یونان ایستاده‌ و در صورت نیاز، آماده ارسال کمک هستند.»

روزنامه حریت چاپ آنکارا به نقل از مقام‌های محلی در ازمیر تاکنون از کشته شدن دست‌کم چهار نفر و ۱۲ مصدوم در اثر وقوع زمین لرزه و ویرانی ساختمان‌ها خبر داده است.

این منبع همچنین به‌نقل از سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه نوشته که زلزله امروز به جز ازمیر در شش استان دیگر ترکیه هم احساس شده که بر اثر آن شماری از ساختمان‌ها ترک برداشته و خساراتی به اموال عمومی وارد شده است.

براساس گزارش‌ها، زلزله امروز در آتن، پایتخت یونان هم احساس شده است. همچنین رسانه‌های محلی یونان نوشته‌اند این زمین لرزه جزیره کرت در یونان را هم لرزانده است.

Share