Share

آذربایجان می‌گوید دومین شهر بزرگ قره‌باغ را تصرف کرده است. مقام‌های ارمنستان بلافاصله این ادعا را رد کردند و از ادامه درگیری‌های سنگین در این منطقه خبر دادند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان یکشنبه ۸ نوامبر/۱۸ آبان اعلام کرد نیروهای این کشور شهر شوشا، دومین شهر بزرگ منطقه قره‌باغ را تصرف کرده‌اند. او در یک نطق تلویزیونی خطاب به مردم آذربایجان گفت که شهر شوشا «آزاد» شده است و روز ۸ نوامبر به‌عنوان روز «بازگشت به شوشا» در تاریخ مردم آذربایجان ثبت خواهد شد. این سخنرانی به رقص و پایکوبی در خیابان‌های باکو منجر شد.  

مقام‌های ارمنستان اما بلافاصله این ادعا را رد کرده و از ادامه «درگیری‌های سنگین» بر سر این شهر خبر دادند. دولت ارمنستان که از سوی روسیه پشتیبانی می‌شود، ضمن اعلام تداوم درگیری‌ها، تصرف «شوشی» را برای آذربایجان «توهمی دست‌نیافتنی» خواند.

سخنگوی وزارت دفاع این کشور هم در توییتر خبر از تخریب گسترده این شهر داد که به گفته او «هنوز در مقابل آتش متخاصم دوام آورده است».

با گذشت شش هفته از شروع مناقشه نظامی در قره‌باغ، آتش جنگ در روزهای گذشته به شهر شوشا و مناطق اطراف آن رسیده و نیروهای آذربایجان با حمایت ترکیه به پیشروی برای تصرف مناطق بیشتر ادامه می‌دهند.  شهر شوشا که توسط ارمنی‌ها شوشی خوانده می‌شود از لحاظ راهبردی و فرهنگی برای هر دو طرف اهمیت زیادی دارد. این شهر در ۱۵ کیلومتری استپاناکرت یا خان‌کندی، مرکز قره‌باغ واقع شده است.

در این شش هفته، خودداری طرفین از پذیرفتن و عمل به آتش‌بس جان دست کم هزار نفر از جمله غیرنظامیان بسیاری را گرفته است. آذربایجان و ارمنستان هر دو، یکدیگر را به هدف قراردادن غیرنظامیان متهم می‌کند. سازمان ملل می‌گوید طرفین جنگ قره‌باغ احتمالاً مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

بخوانید: کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل نسبت به کشتار غیرنظامیان و احتمال ارتکاب به جنایات جنگی در قره‌باغ هشدار داد

در همین زمینه:

Share