Share

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گزارش اخیر روزنامه نیویورک‌تایمز مبنی بر ترور نفر دوم گروه القاعده در ایران، هر گونه حضور اعضای این گروه در ایران را تکذیب کرد. او به رسانه‌های آمریکایی توصیه کرد «در دام سناریوپردازی‌های هالیوودی» نیفتند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی

سعید خطیب زاده، گروه القاعده را زاده سیاست‌های غلط ایالات متحده و متحدانش در منطقه خوانده و گفته:‌

«واشنگتن و تل‌آویو هر از چند گاهی برای شانه خالی کردن از مسئولیت اقدامات جنایت‌بار این گروه و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه، تلاش می‌کنند با دروغ‌پردازی و درز اطلاعات ساختگی به رسانه‌ها، ایران را مرتبط با چنین گروه‌هایی به تصویر بکشند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته آمریکا در گذشته نیز چنین اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده و این رویکرد در دولت فعلی آمریکا تبدیل به یک روند دائمی شده و بخشی از طرح ایران‌هراسی این کشور است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، عبدالله احمد عبدالله، معروف به ابو محمد المصری، هفتم اوت سال جاری/ ۱۷ مرداد ۱۳۹۹، در سالگرد حملات به سفارت‌های ایالات متحده در چند کشور آفریقایی به دست دو موتور‌سیکلت‌سوار در خیابانی در تهران (پاسداران) کشته شد. او به همراه دخترش، مریم، بیوه پسر حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن کشته شدند.

بنابر این گزارش، به گفته چهار نفر از مقامات اطلاعاتی، این حمله از سوی ماموران اسرائیلی به دستور ایالات متحده انجام شده است.

المصری که حدود ۵۸ سال داشت، یکی از رهبران بنیانگذار القاعده بود و تصور می‌شد که پس از رهبر فعلی آن، ایمن الظواهری، در صف اول هدایت سازمان باشد.

او که مدت‌ها در لیست تروریست‌های تحت تعقیب اف بی آی قرار داشت، به جرم جنایات مربوط به بمب‌گذاری در سفارت‌های ایالات متحده در کنیا و تانزانیا که منجر به کشته شدن ۲۲۴ نفر و زخمی شدن صدها نفر شد، در ایالات متحده متهم شده بود. اف بی ‌آی جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای اطلاعات منجر به دستگیری او تعیین کرده بود و تا روز جمعه، عکس او هنوز در لیست افراد تحت تعقیب بود.


  • در همین زمینه:
نیویورک‌تایمز: مرد شماره دو القاعده در ایران کشته شده است
Share