Share

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در اظهاراتی کنایه‌آمیز از دولت حسن روحانی خواست حل مشکلات اقتصادی را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا «گره نزند». چرا که به گفته او میان بایدن و ترامپ تفاوت چندانی در فشار بر ایران وجود ندارد. بایدن تحریم‌ها و فشار حداکثری ترامپ را به «فشار هوشمند» تغییر می‌دهد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس

او یکشنبه ۲۵ آبان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را «قمارباز» خواند و گفت از شکست او خوشحال است اما عمیقاً باور دارد که «زندگی و معیشت مردم را نه می‌توان و نه باید به پیروزی یا شکستِ کسی در کاخ سفید گره زد».

قالیباف بدون اینکه نامی از حسن روحانی یا دیگر مسئولان ببرد از آنها خواست «آدرس غلط ندهند» چرا که به گفته او تصمیمات حکومتی در عرصه اقتصادی و بی‌توجهی به گرانی‌ها «به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد  ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا.»

او مهم‌ترین ریشه‌ی مشکلات کشور را «سوء مدیریت، استفاده نکردن از ظرفیت‌های عظیم داخلی، دست روی دست گذاشتن و ناهماهنگی میان نهادهای سیاستگذار و مجری» عنوان کرد و  در ادامه گفت: لغو تحریم‌ها باید یکی از اهداف سیاست‌خارجی باشد.

رئیس مجلس تلویحاً به اظهارات برخی از مقام‌های وزارت خارجه که پیشتر گفته بودند میان بایدن و ترامپ تفاوت وجود دارد، اشاره و اضافه کرد: «درست است که بایدن با ترامپ فرق‌ دارد اما مهم این است که بدانیم بایدن در بهترین حالت با اوبامایی که طراح تحریم های به اصطلاح فلج‌کننده و اولین ناقض تعهدات آمریکا است، تفاوتی ندارد».

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه و سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه به صراحت گفته بودند میان بایدن و ترامپ تفاوت وجود دارد. قالیباف اما گفت که تضمیمی برای امضاء بایدن هم وجود ندارد و «فقط اقدامات عملی دولت بایدن شرط است، و در صورتیکه عادی شدن فرایندِ فروشِ نفت، فعالیت های بانکی و تجارت شرکت های ایرانی با دنیا را در عمل مشاهده کنیم به آن رویِ خوش نشان می دهیم، گرچه به آن خوشبین نیستیم.»

Share