Share

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به‌نقل از یک منبع محلی نوشت خانواده دو روزنامه‌نگار بازداشتی کُرد خسرو کُردپور مدیر آژانس خبری موکریان و مسعود کُردپور که از ۱۷و ۱۹ اسفندماه در بازداشت اداره‌ اطلاعات مهاباد هستند با وجود پیگیری‌ها و مراجعه به دادگاه انقلاب و اداره‌ اطلاعات مهاباد موفق به ملاقات و اطلاع از سرنوشت آن‌ها نشده‌اند.

دادگاه انقلاب مهاباد گفته است فعلا آن‌ها در بازداشت موقت به‌سر می‌برند و اگر بازجویان اداره‌ اطلاعات صلاح بدانند، قرار بازداشت موقت آن‌ها را تمدید خواهند کرد.

بنا به این گزارش دو برادر به نام‌های فارق و هژار سامانی که در طی هفته‌های گذشته توسط نیروهای امنیتی در مهاباد بازداشت شده بودند ۲۴ اسفندماه به زندان مرکزی مهاباد منتقل شده‌ و در آن‌جا با خانواده خود ملاقات کرده‌اند.

همچنین خدر رسول مروت، فعال فرهنگی مهابادی پس از ۲۰ روز بازداشت در اداره‌ اطلاعات شهر مهاباد، روز ۲۷ اسفندماه به بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات ارومیه منتقل شده اما هنوز با خانواده خود ملاقات نکرده است.

به‌گفته این منبع محلی، قاسم احمدی، کارشناس ارشد علوم سیاسی و از اعضای شورای سردبیری فصلنامە‌ “روژف” که روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه توسط نیروهای اداره اطلاعات مهاباد بازداشت شده بود، روز دوشنبه ۲۸ اسفندماه با سپردن وثیقه‌ ۵۰ میلیون تومانی از زندان مهاباد آزاد شده است.

در طی هفته‌های گذشته بیش از ۱۰ تن از فعالان سیاسی، مدنی، فرهنگی و کارگری کُرد در شهرهای مهاباد، سنندج و پاوه بازداشت شده‌اند.

Share