Share

اداره خدمات عمومی آمریکا به رئیس‌جمهوری منتخب جو بایدن و تیمش اطلاع داد که کابینه ترامپ آماده است تا روند انتقال قدرت آغاز شود.

امیلی مورفی -مدیر اداره خدمات عمومی آمریکا که توسط دونالد ترامپ به این مسند منصوب شده روز دوشنبه ۲۳ نوامبر/سوم آذر در نامه‌ای به جو بایدن اطلاع داد که دولت ترامپ آماده است که روند انتقال قدرت را آغاز کند. سی‌ان‌ان اولین شبکه آمریکایی بود که خبر نامه مورفی به بایدن را منتشر کرد.

ترامپ به این خبر در توئیتر واکنش نشان داد و نوشت که او به املی مورفی دستور داده است اقدام‌های اولیه برای انتقال قدرت انجام شود. مورفی اما نوشته است تصمیم را خودش مستقل بنا به قانون و واقعیت‌های مشخص شده گرفته است.

ترامپ شکست در انتخابات را نپذیرفت و گفت چالش‌های حقوقی را ادامه خواهد داد اما در توئیتر نوشت:

«بنا به منافع کشورمان، من به امیلی و تیم او توصیه کردم که آنچه را که باید با توجه به پروتکل‌های اولیه انجام شود، انجام دهند».

وقتی جو بایدن ۷ نوامبر سال جاری، از سوی بیشتر رسانه‌های رسمی به عنوان پیروز در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده  شناخته شد، امیل مورفی از امضای نامه‌ای که به ریاست جمهوری بایدن رسمیت می‌داد امتناع کرد. این امضاء لازم بود تا تیم انتقال قدرت بایدن به منابع مالی و اطلاعات نهادهای دولتی دسترسی پیدا کنند.

امیلی مورفی اعلام کرد با توجه به چالش‌های حقوقی تیم ترامپ علیه نتیجه انتخابات، مناسبات انتقال قدرت را فراهم نمی‌کند و نامه مربوط به رسمیت دادن به رییس جمهوری منتخب را امضاء نمی‌کند.

نامه روز دوشنبه امیلی مورفی به بایدن اما تصریح می‌کند که رئیس‌جمهوری منتحب و تیمش از روز ۲۳ نوامبر برای تسهیل انتقال ریاست جمهوری، به منابع، خدمات و اطلاعات نهادهای فدرال دسترسی خواهند داشت.

اکنون میلیون‌ها دلار از منابع فدرال در دسترس تیم بایدن خواهد بود. تیم بایدن با توجه به مشکلاتی که مورفی برای آنها ایجاد کرده بود در هفته گذشته یک کارزار گرفتن کمک مالی از شهروندان آمریکایی آغاز کردند که بتوانند انتقال قدرت را ممکن کنند.

پذیرش روند انتقال از سوی کابینه ترامپ در حالی صورت می‌گیرد که هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها در هفته گذشته هشدار داده بودند که ایجاد تأخیر در انتقال قدرت، امنیت ملی آمریکا را در زمان کووید-۱۹ تهدید و توانایی دولت آینده را برای پاسخ به پاندمی مختل می‌کند.

مورفی در نامه‌اش به بایدن نوشته است برای تصمیمش تحت فشار نبوده و شغل و نقشش را جدی می‌گیرد. او نوشته است تصمیم او اکنون  به دلیل رخداد‌های اخیر پیرو چالش‌های قانونی ترامپ علیه نتیجه انتخابات و تأیید نتایج انتخابات در ایالات‌های کلیدی تغییر کرده است.

رخدادی که املی مورفی به آن غیر مستقیم اشاره می‌کند، نتیجه چالش‌های حقوقی ترامپ در ایالت میشیگان است.

 دوشنبه ۲۳ نوامبر/۳ آذر، گروه ناظر بر انتخابات ایالت میشیگان، نتیجه انتخابات در این ایالت را تایید و جو بایدن را برنده اعلام کردند. با از دست دادن میشیگان احتمال اینکه چالش‌های حقوقی ترامپ به نتیجه برسد بسیار اندک شد و از این رو مورفی چاره‌ای نداشت جز اینکه انتقال قدرت را ممکن کند.

یک هیأت چهار نفره شامل دو جمهوری‌خواه با سه رای بر صفر، نتایج انتخابات در میشیگان را تأیید کردند. تیم حقوقی ترامپ امید داشتند که جمهوری‌خواهان این گروه ناظر با آنها همراه شوند. اما یکی از جمهوری‌خواهان با دموکرات‌ها همراه شد و دیگری هم رای ممتنع داد و به این ترتیب بایدن برنده رسمی میشیگان اعلام شد.

میشیگان به یک معنا تنها امید جدی تیم حقوقی ترامپ بود. شکایت‌های تیم حقوقی ترامپ در دادگاه‌های ایالت‌های دیگر بیشتر با شکست مواجه شده بود.

تیم انتقالی بایدن از تصمیم مورفی استقبال کردند. در بیانیه‌ای، یوهانس آبراهام، مدیر اجرایی تیم انتقال جو بایدن گفت که تصمیم خانم مورفی «یک گام لازم برای شروع مقابله با چالش‌های پیش روی» است.

بنا به گفته آبراهام به زودی دیدار تیم انتقال با مقام‌های دولت ترامپ آغاز می‌شود و اولویت اول آنها موضوع پندمی کوید-۱۹ و پاسخ‌دهی دولت ترامپ به این پندمی خواهد بود. آنها سعی می‌کنند نقشه کاملی از فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده و سازمان‌های درگیر را به دست بیاورند.

در همین زمینه:

Share